Zavřít reklamu
iWant

Z historie Applu: Jak vznikl iBeetle aneb auto s duchem Applu

iWant

V roce 2013 spatřilo světlo světa Apple auto. Že si na žádný vůz z produkce jablečné společnosti nevzpomínáte? Ono totiž vlastně nešlo tak úplně o Apple car, ale o výsledek spolupráce firem Apple a Volkswagen.

Apple na dráze

Volkswagen iBeetle byl vozem, který měl být „stylově spojený“ s Applem – barvami počínaje a vestavěnou dokovací stanicí pro iPhone konče. Součástí ale byly například také speciální aplikace, s jejichž pomocí mohli uživatelé ovládat funkce vozu. iBeetle byl představen v roce 2013 na akci Shanghai Auto Show. V té době se shodou okolností živě spekulovalo o možném Apple Car – tedy chytrém vozidle z produkce Applu.

Nebylo to ale poprvé, co chtěla jablečná společnost přičichnout k automobilovému průmyslu. V roce 1980 sponzoroval Apple automobilku Porsche na čtyřiadvacetihodinovém vytrvalostním závodě v Le Mans. Vůz tehdy řídili Allan Moffat, Bobby Rahal a Bob Garretson. Jednalo se o Porsche 953 K3 s šestiválcovým motorem o výkonu 800 koní. Navzdory slušné výbavě ale „první iCar“ pohořel – kvůli roztavenému pístu musel tým ze závodu Le Mans odstoupit, v pozdějších závodech obhájil „jen“ třetí a sedmou pozici.

Jablečná integrace

iBeetle byl vyroben v barevných variantách Candy White, Oryx White Mother of Pearl Effect, Black Monochrome, Deep Black Pearl Effect, Platinum Grey a Reflex Silver. Zákazníci mohli volit mezi provedením coupé a kabriolet. Vůz byl dodáván s osmnáctipalcovými koly s chromovanými disky v barvě Galvano Gray, na předním blatníku a na dveřích auta se nacházely nápisy „iBeetle“.
Spolu s vozem byla vydána i speciální aplikace Beetle. S její pomocí bylo možné používat Spotify a iTunes, kontrolovat výkon vozidla, sledovat a porovnávat dobu jízdy, vzdálenost a náklady na pohonné hmoty, odesílat aktuální polohu, sdílet fotografie z vozu nebo třeba využít hlasitého poslechu zpráv ze sociálních sítí. iBeetle byl vybaven speciálním dockem pro iPhone, který dokázal automaticky propojit přístroj s vozem.

Co dál?

Odborníci dnes vnímají iBeetle jako zbytečně promarněnou příležitost. Zájem společnosti Apple o automobilový průmysl nicméně přetrvává i nadále – svědčí o tom například vývoj platformy CarPlay. V loňském roce CEO společnosti Apple Tim Cook v jednom ze svých rozhovorů potvrdil, že se jeho firma zabývá autonomními systémy a umělou inteligencí. O samořiditelném voze od Applu se intenzivně hovořilo v roce 2014, kdy jablečná společnost najala řadu nových odborníků, kteří se měli zabývat příslušnou technologií, o něco později byl ale „Apple Car tým“ rozpuštěn. Plány Applu jsou ale i nadále jistě velmi ambiciózní a nám nezbývá, než se nechat překvapit, jaký výsledek nakonec přinesou.