Zavřít reklamu

Aktivity společnosti Apple související s fitness a zdravím nejsou v dnešní době ničím neobvyklým. Když se řekne zdraví a Apple, většině z nás se vybaví platforma HealthKit a chytré hodinky Apple Watch. Apple se ale v této oblasti kdysi angažoval i jiným způsobem. V červenci roku 2006 představil ve spolupráci s firmou Nike zařízení s názvem Nike+ pro sledování běžecké aktivity.

Kompletní název zařízení zněl Nike+ iPod Sport Kit, a jak jméno napovídá, jednalo se tracker, který disponoval schopností propojení s populárním jablečným hudebním přehrávačem. Tento počin je považován za jeden z prvních kroků společnosti Apple směrem k intenzivnější aktivitě na poli zdraví a fitness. V té době se řada technologických společností začala v tomto směru více angažovat – v témže roce například přišla společnost Nintendo se svou konzolí Wii s funkcí snímání pohybu, popularitě se těšily také nejrůznější taneční a fitness podložky.

Zařízení Nike+iPod Sport Kit bylo rozhodně velmi zajímavé. Jednalo se o vskutku miniaturní senzor, který bylo možné vložit pod stélku kompatibilních modelů sportovních bot značky Nike. Senzor se poté spároval se stejně malým přijímačem, který byl připojení k přehrávači iPod nano, a díky tomuto propojení mohli uživatelé provádět fyzickou aktivitu, poslouchat hudbu, a zároveň se spolehnout na to, že jejich aktivita bude řádně zaznamenána. Zařízení Nike+iPod Sport Kit zvládalo nejen měřit počet kroků, které jeho majitel ušel. Právě díky propojení s iPodem mohli uživatelé také sledovat veškeré statistiky a podobně jako v případě řady fitness aplikací pro chytré telefony si mohli také nastavit vlastní cíle, co se týče pohybové aktivity. Hlasová asistentka Siri byla v té době sice ještě hudbou budoucnosti, Nike+iPod Sport Kit ale nabízel funkci hlasových zpráv o tom, jakou vzdálenost uživatelé uběhli, jaké rychlosti se jim podařilo dosáhnout a jak blízko (či daleko) se nachází cíl jejich trasy.

Když byl představen senzor Nike+iPod Sport Kit, uvedl Steve Jobs v souvisejícím tiskovém prohlášení, že spoluprací s firmou Nike chce společnost Apple posunout hudbu i sport na zcela novou úroveň. „Ve výsledku se budete cítit, jako kdybyste u sebe měli neustále svého osobního trenéra nebo tréninkového partnera na každém kroku,“ uvedl.

.