Zavřít reklamu

Historie přenosných počítačů z dílny společnosti Apple je úctyhodně dlouhá a pestrá. Cesta, kterou cupertinská firma ušla od prvních modelů tohoto typu k současným MacBookům, byla často spletitá, plná překážek, ale také nesporných úspěchů. Mezi tyto úspěchy lze bez diskuze zařadit třeba PowerBook 100, který si krátce připomeneme v dnešním článku.

PowerBook 100 byl uveden na trh v průběhu druhé poloviny října roku 1991. Od příchodu Wi-Fi a dalších bezdrátových technologií – respektive od jejich masivního rozmachu – v té době dělilo lidstvo ještě pěkných pár let, i přesto se ale již v té době začaly co možná nejlehčí notebooky stávat čím dál žádanějším zbožím. Na tom, že se z přenosných počítačů postupem času stala mainstreamová technologie, má nemalou zásluhu právě PowerBook 100. PowerBook 100 nebyl prvním pokusem společnosti Apple uvést na trh přenosný počítač, mnozí jej ale podle moderních standardů považují za první skutečný notebook od Applu v pravém slova smyslu. Mac Portable z roku 1989 například sice byl teoreticky přenosným počítačem, jeho váha byla ale i přesto poměrně vysoká, a stejně tak i jeho cena – proto se z něj nikdy nestal tržní hit.

S vydáním nových PowerBooků Apple ceny razantně snížil, alespoň ve srovnání se zmíněným Macem Portable. PowerBooky z října 1991 se dodávaly ve třech konfiguracích: PowerBook 100 nižší třídy, PowerBook 140 střední třídy a PowerBook 170 vyšší třídy. Jejich cena se pohybovala od 2 300 do 4 599 dolarů. Kromě cen šel Apple také radikálně dolů s váhou své přenosné novinky. Zatímco Mac Portable vážil okolo sedmi kilogramů, váha nových PowerBooků se pohybovala okolo 2,3 kilogramů.

PowerBook 100 se vzhledově lišil od PowerBooku 140 a 170. Bylo to proto, že dva posledně jmenované navrhl Apple, zatímco na návrhu designu PowerBooku 100 se podílela společnost Sony. PowerBook 100 se dodával s 2 MB rozšiřitelné paměti RAM (až na 8 MB) a pevným diskem s kapacitou od 20 MB do 40 MB. Disketová jednotka se standardně dodávala pouze se dvěma high-endovými modely, uživatelé si ji ale mohli zakoupit coby samostatnou externí periferii. Poznávacím znamením trojice nových PowerBooků byl kromě jiného integrovaný trackball pro ovládání kurzoru.

Z dílny společnosti Apple postupně vzešly různé modely PowerBooků:

Úspěch PowerBooku 100 byl nakonec v jistém směru překvapením i pro samotný Apple. Firma na jejich marketing vyčlenila „pouhý“ miliion dolarů, reklamní kampaň ale zapůsobila na cílovou skupinu. Během prvního roku prodeje vynesl PowerBook společnosti Apple více než 1 miliardu dolarů a upevnil si pozici počítače pro cestující podnikatele, což byl trh, na který se Mac dříve jen těžko dostával. V roce 1992 prodeje PowerBooků pomohly dosáhnout tržeb ve výši 7,1 miliardy dolarů, což byl dosud nejúspěšnější fiskální rok společnosti Apple.

I když Apple už název PowerBook nepoužívá, není pochyb o tom, že tento počítač zásadně změnil vzhled a způsob práce s notebooky – a pomohl nastartovat revoluci v mobilní výpočetní technice.

.