Zavřít reklamu

V dnešním díle naší série o historii Apple produktů si připomeneme první MacBook Air. Tento supertenký a elegantně vyhlížející laptop spatřil světlo světa v roce 2008 – pojďme si připomenout okamžik, kdy jej Steve Jobs představil na tehdejší konferenci Macworld, a jak reagoval zbytek světa.

Asi jen málokterý z fanoušků Applu nezná proslulý záběr, na kterém Steve Jobs vytahuje z velké papírové obálky první MacBook Air, který následně označí za nejtenčí notebook na světě. Přenosný počítač s úhlopříčkou displeje 13,3 palce měřil ve svém nejsilnějším bodě necelé dva centimetry. Měl konstrukci typu unibody, vyrobenou za složitého procesu z jediného kusu pečlivě opracovaného hliníku. O tom, zda byl MacBook Air v době svého představení skutečně nejtenčím laptopem na světě, by se dalo polemizovat – server Cult of Mac například uvádí, že Sharp Actius MM10 Muramasas byl v některých bodech tenčí. Lehoučký notebook od Applu si ale srdce uživatelů získal i něčím jiným než jen svou tenkou konstrukcí.

Apple se svým MacBookem Air necílil na uživatele, kteří od svého počítače požadovali extrémní výkon, ale spíše na ty, pro které je laptop běžným pomocníkem pro kancelářskou nebo jednodušší tvůrčí práci. MacBook Air nebyl vybaven optickou mechanikou a disponoval pouze jedním jediným USB portem. Jobs jej také propagoval jakožto zcela bezdrátový stroj, takže Ethernet a FireWire port byste u něj také hledali jen marně. První MacBook Air byl osazen procesorem Intel Core 2 Duo, byl k dostání ve variantách s 80GB (ATA) nebo 64GB (SSD) úložištěm, a byl vybaven trackpadem s podporou Multi-Touch gest.

.