Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho seriálu věnovaného historii Apple produktů se vrátíme do roku 2006. Tehdy v létě totiž cupertinská společnost představila první generaci svého Macu Pro.

Společnost Apple představila na své WWDC počátkem srpna roku 2006 svůj nový Mac Pro. Jak název napovídal, jednalo se o velmi výkonný stroj, určený zejména pro potřeby profesionálů. Mac Pro první generace si pro svůj design vysloužil také přezdívku „věž“. Mac Pro první generace byl k dostání buďto s jedním, nebo se dvěma CPU z dílny společnosti Intel ze série Intel Xeon 5100 „Woodcrest“ s 64-bitovou architekturou. „Apple úspěšně završil přechod k používání procesorů Intel za pouhých sedm měsíců – 210 dní, mám-li být konkrétní,“ uvedl tehdy v souvislosti s představením nového Macu Pro Steve Jobs.

Mac Pro první generace byl dále vybaven 667 MHz DDR2 a díky opravdu širokým možnostem konfigurace a přizpůsobení jej bylo možné při nákupu nastavit tak, aby vyhovoval i velmi specifickým nárokům budoucího majitele. Mac Pro nabízel kromě jiného také podporu souběžného čtení i zápisu na CD a DVD, a byl vybaven také portem FireWire 800, FireWire 400 nebo třeba dvojicí USB 2.0 portů. Mezi vybavení této novinky patřily také duální porty pro Gigabit Ethernet, uživatelé si mohli objednat také variantu s podporou AirPort Extreme a Bluetooth 2.0.

Součástí standardního hardwarového vybavení každé varianty Macu Pro první generace byla také grafika NVIDIA GeForce 7300 GT. V době vydání běžel na Macu Pro operační systém Mac OS X 10.4.7. Mac Pro první generace se setkal převážně s pozitivním hodnocením. Technologické servery hodnotily pozitivně jeho variabilitu a všestrannost, ale také design. Apple ukončil prodej Macu Pro první generace na evropském trhu v březnu roku 2013, poslední možnost k jeho objednání měli uživatelé 18. února roku 2013. Z nabídky online Apple Storu pak tento počítač zmizel v říjnu roku 2013 poté, co Apple představil jeho druhou generaci.

.