Zavřít reklamu

V historii společnosti Apple byste mimo jiné našli také poměrně pestrou škálu nejrůznějších laptopů a notebooků. Už je to několik let, co se na trhu úspěšně zabydlely MacBooky, na přelomu tisíciletí ale Apple produkoval iBooky. I ty se těšily poměrně velké popularitě. My v našem dnešním článku zavzpomínáme na dobu, kdy byl na trh uveden historicky poslední iBook – matně bílý iBook G4.

Psala se druhá polovina července roku 2005, a společnost Apple uvedla na trh bílý iBook G4. Jednalo se o poslední jablečný laptop, který nesl tento název, a zároveň také o poslední notebook od Applu, který byl osazen čipem PowerPC. iBook G4 byl dále vybaven také rolovacím trackpadem a disponoval rozhraním Bluetooth 2.0. Ve srovnání s dnešními ultratenkými MacBooky Pro nebo dokonce MacBookem Air z roku 2008 vypadá iBook z roku 2005 poměrně mohutně. Pro představu – dnes již nepoužívaný 12” MacBook byl tenčí než samotné víko zmíněného iBooku G4.

To, co mu chybělo na štíhlosti, však tento odolný notebook doháněl velkým výkonem pod kapotou. Oproti modelu z konce roku 2004, který byl uveden na trh jen o několik měsíců dříve, se mohl pochlubit rychlejším procesorem, dvojnásobnou pamětí RAM (512 MB oproti 256 MB), 10 GB úložiště na pevném disku a v neposlední řadě také lepší grafikou. Kromě zmíněného rolovacího trackpadu, který uživatelům umožňoval pohyb dvěma prsty, obsahoval historicky poslední model iBooku také chytrou technologii Apple Sudden Motion Sensor. Ta byla navržena tak, aby zastavila pohyb hlav pevného disku, pokud notebook detekoval, že došlo k jeho pádu, a chránila tak počítač před ztrátou dat.

První iBook od Applu spatřil světlo světa v roce 1999. Tato řada laptopů znamenala v historii společnosti Apple významný milník. Z přenosných počítačů se stala téměř módní záležitost a téměř každý toužil vlastnit iBoo, ať už se jednalo o clamshell modely s barevným průsvitným plastem, nebo pozdější matné verze. Laptopy začaly být vnímány jako cool doplněk, který navíc svým majitelům umožňoval brát si práci i zábavu prakticky kamkoliv s sebou. Společnost Apple oficiálně ukončila prodej svého iBooku G4 v polovině května roku 2006. Následoval další významný milník v podobě přechodu na procesory z dílny společnosti Intel a uvedení první produktové řady MacBooků.

.