Zavřít reklamu

Když se řekne „spoluzakladatelé Applu“, asi každý příznivce cupertinské společnosti si kromě Steva Jobse a Steva Wozniaka vybaví pochopitelně také Ronalda Waynea. Třetí spoluzakladatel Applu se ale ve firmě příliš dlouho neohřál, a z pochopitelných důvodů si neodnesl ani kdovíjak závratné jmění.

V době, kdy Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem zakládali Apple, bylo Ronaldu Wayneovi již kolem čtyřicítky. Je tedy naprosto pochopitelné, že měl o budoucnosti nově založené firmy jisté pochybnosti, a obával se o to, zda bude vůbec úspěšná. Jeho pochybnosti byly spolu s obavami o to, zda bude mít vůbec dost energie, času i prostředků na investici do Applu natolik velké, že jej nakonec přinutily firmu nedlouho po jejím oficiálním založení opustit. Stalo se tak 12. dubna roku 1976, a Wayne se rozhodl také prodat svůj podíl za 800 dolarů.

Přestože se Wayne s Applem rozloučil opravdu velmi brzy, byl jeho přínos firmě poměrně významný. Ronald Wayne byla například autorem historicky prvního loga společnosti Apple, legendární kresby Isaaca Newtona sedícího pod jabloní a opatřené nápisem „Mysl, věčně putující po podivných vodách myšlenek.“ Wayne si také vzal na starost sepsání vůbec první smlouvy v historii společnosti Apple, ve které bylo mimo jiné definováno, co přesně budou jednotliví spoluzakladatelé dělat, a byl také zručný v oblasti mechaniky a elektrotechniky.

Nejlépe si podle svých vlastních slov rozuměl se Stevem Wozniakem, kterého popsal jako nejlaskavějšího člověka, kterého kdy v životě poznal. „Jeho osobnost byla nakažlivá,“ popsal kdysi Wayne Wozniaka. Navzdory tomu, že se ze zbylých dvou zakladatelů Applu stali úspěšní muži, Wayne svého brzkého odchodu nelituje. Po finanční stránce se mu sice nedařilo vždy úplně dobře, v jednom z rozhovorů na toto téma ale upřímně uvedl, že nemá cenu se takovými věcmi trápit. Ronald Wayne rozhodně v Applu neupadl v zapomnění, a Steve Jobs jej kdysi pozval například na představení nových Maců, zaplatil mu letenky první třídy a osobně jej odvezl z letiště na luxusní hotel.

Témata: ,
.