Zavřít reklamu

Asi každý přiznivce společnosti Apple ví, že u jejího zrodu původně stáli tři lidé – kromě Steva Jobse a Steva Wozniaka to byl také Ronald Wayne, ten ale firmu opustil doslova několik dní poté, co byla oficiálně založena. V dnešním díle našeho seriálu o historických událostech společnosti Apple zavzpomínáme právě na tento den.

Ronald Wayne, třetí ze zakladatelů společnosti Apple, se 12. dubna roku 1976 rozhodl, že z firmy odejde. Wayne, který kdysi pracoval se Stevem Wozniakem ve společnosti Atari, prodal v době odchodu z Applu svůj podíl za 800 dolarů. Když se z Applu stala jedna z nejúspěšnějších firem na světě, musel Wayne často čelit otázkám, zda svého odchodu náhodou nelituje. “Bylo mi tehdy čtyřicet a těm klukům bylo kolem dvaceti,” vysvětlil kdysi Ronald Wayne novinářům s tím, že zůstat tehdy v Applu se mu jevilo jako příliš riskantní.

Ronald Wayne nikdy nevyjádřil lítost nad svým odchodem z Applu. Když se z Jobse a Wozniaka stali v osmdesátých letech minulého století milionáři, Wayne jim ani v nejmenším nezáviděl. Vždy tvrdil, že k závisti a zahořklosti neměl nikdy důvod. Když se Steve Jobs vrátil v polovině devadesátých let opět do Applu, pozval Waynea na prezentaci nových Maců. Zajistil mu let první třídou, odvoz z letiště vozem s osobním šoférem a luxusní ubytování. Po skončení konference se oba Stevové sešli s Ronaldem Waynem v kantýně v sídle Applu, kde společně vzpomínali na staré dobré časy.

Ronald Wayne toho ale i za tak krátkou dobu svého působení v Applu stihl pro firmu udělat poměrně dost. Kromě cenných rad, které udílel svým mladším kolegům, byl například také autorem historicky prvního loga firmy – jednalo se o onu známou kresbu Isaaca Newtona, sedícího pod jabloní. Na logu se skvěl nápis s citátem anglického básníka Williama Wordswortha: “Mysl, věčně putující po podivných vodách myšlenek“. K logu chtěl tehdy zakomponovat i svůj vlastní podpis, Steve Jobs jej ale odstranil, a o něco později bylo Wayovo logo nahrazené nakousnutým jablkem od Roba Janoffa. Wayne byl také autorem první smlouvy v dějinách Applu – jednalo se o partnerskou dohodu, která specifikovala povinnosti a odpovědnost jednotlivých zakladatelů firmy. Zatímco Jobs se staral o marketing a Wozniak o praktické technické záležitosti, Wayne měl na starost dohled nad dokumentací a podobnými věcmi.

Co se vztahů s ostatními zakladateli Applu týče, měl Wayne vždy blíž spíše k Wozniakovi než k Jobsovi. Wozniaka Wayne popisuje jako nejlaskavějšího člověka, kterého kdy poznal. “Jeho osobnost byla nakažlivá,” prohlásil kdysi. Wayne také Steva Wozniaka popisoval jako odhodlaného a soustředěného, zatímco Jobse pokládal spíše za chladného člověka. “Ale to je to, díky čemuž se Apple stal tím, čím je teď,“ podotkl.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více