Zavřít reklamu

Zatímco u filmů se obvykle má za to, že druhé pokračování bývá horší než původní snímek, od aktualizací technologických novinek většinou lidé očekávají naopak vylepšení. Když společnost Apple v roce 2010 představila svůj první iPad, vzbudila tím v odborných i laických kruzích značný rozruch. Spekulace o tom, jak asi bude vypadat nástupce původního tabletu od Applu, na sebe nenechaly dlouho čekat. V březnu roku 2011 se uživatelé konečně dočkali a Apple představil světu iPad 2.

Bylo jasné, že druhá generace iPadu musí svého předchůdce překonat. Apple v tomto směru nasadil všechny své síly a výsledkem byl o něco lehčí tablet, poháněný rychlejším dvoujádrovým procesorem A5, a vybavený přední VGA a zadní 720p kamerou. Tablet disponoval 512MB RAM a dvoujádrovým PowerVR SGX543MP2 GPU.

Ačkoliv dnes prodeje iPadů ve srovnání s prodeji smartphonů od Applu trochu blednou, první iPad představoval pro cupertinskou firmu obrovský úspěch. Prakticky ihned po svém představení se stal jedním z nejpopulárnějších chytrých zařízení na světě. Od uvedení do prodeje neuběhl ani měsíc a Apple už si mohl na konto připsat úspěch v podobě jednoho milionu prodaných kusů tohoto zařízení. Cesta k jednomu milionu prodaných iPhonů přitom zabrala dvojnásobek času. Za první rok se pak prodalo zhruba 25 milionů iPadů.

Obavy, zda se iPadu 2 podaří dosáhnout úspěchu svého předchůdce, byly zcela logicky na místě. Apple u „dvojky“ zachoval stejné rozměry displeje i kapacitu paměti, tělo tabletu se ale ztenčilo o jednu třetinu – iPad 2 byl se svou tloušťkou 0,34 palce dokonce tenčí než tehdejší iPhone 4 – a výkon se zvýšil. Přesto se firmě podařilo zachovat stejnou cenu jako u prvního iPadu.

S iPadem 2 přišla také nová barevná varianta a zákazníci tak mohli volit mezi černým a bílým provedením. Mřížka reproduktoru byla částečně přesunuta na zadní část zařízení, což mělo za následek lepší kvalitu zvuku. Spolu s iPadem 2 vydal Apple také revoluční magnetický kryt Smart Cover, který tabletu poskytl užitečnou ochranu, aniž by se podílel na výrazném nárůstu objemu nebo váhy zařízení. Lidé si kryt, který rovněž mohl sloužit jako jednoduchý stojánek, rychle zamilovali.

iPad 2 se setkal s veskrze nadšeným přijetím, a to jak ze strany uživatelů, tak i ze strany médií. Chválu sklidil jeho výkon, odlehčená konstrukce i přední kamera. V průběhu prvního víkendu od spuštění prodeje se prodal více než jeden milion kusů a analytici se nechali slyšet, že by Apple mohl za rok 2011 prodat až 35 milionů iPadů 2. Podle oficiálních údajů se Applu podařilo za třetí kvartál roku 2011 prodat 11,4 milionu iPadů 2.

Čas jasně ukázal, že obavy o úspěch iPadu 2 byly zbytečné. Druhá generace tabletu od Applu se držela na trhu obdivuhodně dlouho a předčila dokonce i své nástupce. Firma prodávala iPad druhé generace až do roku 2014.

.