Zavřít reklamu

První iPad byl pro Apple obrovským úspěchem. Není divu, že celý svět napjatě očekával příchod jeho druhé generace. K tomu došlo na jaře roku 2011. S čekáním na nové produkty významných technologických společností se často pojí nejrůznější úniky, a u iPadu 2 tomu nebylo jinak. Tentokrát mělo ale předčasné zveřejnění fotografií velmi nepříjemné následky.

Za prozrazení příslušných informací čekalo trojicí odpovědných lidí v Číně vězení. Jednalo se o zaměstnance Foxcon R&D, a tresty odnětí svobody se pohybovaly mezi jedním rokem a osmnácti měsíci. Kromě toho byly obviněným uděleny pokuty od 4500 do 23 tisíc dolarů. Tresty měly zjevně sloužit také jako exemplární – a vzhledem k tomu, že k události podobných rozměrů již ze strany zaměstnanců Foxconnu nedošlo, se výstraha setkala s úspěchem.

Obvinění se podle policie dopustili toho, že detaily, týkající se designu připravovaného iPadu 2, předčasně vyzradili jednomu z výrobců doplňků, a to v době, kdy tablet ještě nebyl na světě. Zmíněná firma informace využila k tomu, aby s obrovským náskokem před konkurencí mohla začít vyrábět obaly a pouzdra pro chystaný nový model iPadu.

iPad 2:

Zmíněným výrobcem doplňků byla firma Shenzen MacTop Electronics, která se od roku 2004 zabývá výrobou doplňků, kompatibilních s Apple produkty. Obviněným firma nabídla za předčasné poskytnutí příslušných informací okolo tří tisíc dolarů spolu s výhodnými slevami na vlastní produkty. Skupina zmíněných osob na oplátku dodala do MacTop Electronics digitální obrázky iPadu 2. Tím ovšem pachatelé porušili nejen obchodní tajemství Applu, ale také Foxconnu. K jejich zadržení došlo tři měsíce před oficiálním vydání iPadu 2.

Únikům detailů, týkajících se připravovaného hardwaru – ať už od Applu, nebo od jiného výrobce – se zcela zabránit nedá, a dochází k nim v jisté míře dodnes. Vzhledem k obrovskému množství lidí, podílejících se na výrobním procesu těchto produktů, se nejedná o nic překvapivého – pro řadu těchto lidí se jedná o příležitost k přivýdělku, byť s velkým rizikem.

Přestože současný Apple již není tak přísně tajnůstkářský, jako tomu bylo za „vlády“ Steva Jobse, a Tim Cook je ohledně plánů do budoucna o poznání otevřenější, svá hardwarová tajemství si firma i nadále velmi pečlivě střeží. V průběhu let podnikl Apple četné kroky k vylepšení míry utajení u svých dodavatelů. Součástí této strategie je například také najímání týmů tajných „vyšetřovatelů“, majících za úkol kontrolovat případné úniky a přecházet jim. Za nedostatečnou ochranu výrobního tajemství Applu hrozí dodavatelským řetězcům pokuty v řádu milionů dolarů.

Original iPad 1

Zdroj: Cult of Mac

.