Zavřít reklamu

V době, kdy Apple představil svůj nový iPhone 6 a iPhone 6 Plus, byly iPhony poměrně drobné a již od představení iPhonu 4 se vyznačovaly charakteristickým designem s ostrými hranami. S uvedením telefonů iPhone 6 a iPhone 6 Plus na trh prochází iPhone největší modernizací – obrazně i doslova – od dob původního modelu.

iPhone 6 přinesl novou 4,7″ verzi, zatímco iPhone 6 Plus se pyšnil obrovskou 5,5” konstrukcí. Předchozí generace iPhonu 5 měřila jen o něco málo více než její 3,5” předchůdci. S iPhonem 6 však Apple tuto strategii poprvé opouští a pouští se do boje s takzvanými phablety – tedy zařízeními s funkcemi smartphonu ale velikostí, blížící se tabletu – s operačním systémem Android. Ačkoliv byl Tim Cook generálním ředitelem společnosti Apple při uvedení iPhonu 4s, 5 a 5s, telefony iPhone 6 se do značné míry podobaly jeho vizi produktové řady, nikoli pokračování přístupu zesnulého Steva Jobse. Od představení iPadu mini na konci roku 2012 dával Cook jasně najevo, že je ochoten představit nové velikosti obrazovek, aby mohl lépe konkurovat ostatním značkám. Steve Jobs ale zastával názor, že 3,5” displej je pro telefon zcela dostačující.

iPhone 6 byl nicméně jasným důkazem toho, že reagovat odpovídajícím způsobem na konkurenci nebyl ze strany Applu krok vedle. Částečně k tomu přispělo obnovené prosazení na asijských trzích, zejména v Číně, kde se phablet těší obrovské oblibě. V souvislosti s uvedením iPhonu 6 na trh Cook tehdy mimo jiné také prohlásil, že Apple zdvojnásobí počet prodejen Apple v Číně.

Apple neomezil změny v řadě iPhonů pro rok 2014 pouze na větší obrazovky. Nové iPhony nabídly také obligátní rychlejší procesor, vylepšené LTE a Wi-Fi připojení, delší výdrž baterie a vylepšené fotoaparáty (u iPhonu 6 Plus s optickou stabilizací). Podporovaly také mobilní platby na bázi NFT v podobě Apple Pay. iPhone 6 přinesl štíhlejší a zaoblenější design, podobný vzhledu iPadu Air. Velikost telefonů navíc znamenala přesunutí tlačítka vypínání na bok zařízení.

Vůbec poprvé také zadní fotoaparát neseděl v jedné rovině s hladkými hliníkovými zády telefonu. Vyčníval, což vytvořilo mírný hrbol. Přepracovaný design iPhonu 6 vyvolal obecně dobré ohlasy, a to jak u zákazníků, tak u kritiků. Během prvních tří dnů na trhu se prodalo 10 milionů kusů iPhonu 6 a 6 Plus.

Krátce po uvedení na trh však společnost Apple čelila skandálu Bendgate. Několik uživatelů nahlásilo, že se větší iPhone 6 Plus při přílišném tlaku na něj uprostřed ohnul. Rozruch se týkal jen malého počtu uživatelů a zřejmě nepoškodil prodeje, společnost Apple však podnikla kroky ke zpevnění hliníkového rámu iPhonu pro následující rok u iPhonu 6s a 6s Plus.

.