Zavřít reklamu

Nabídka iPhonů se v posledních letech výrazně rozrostla. Příchozí generaci proto už dávno netvoří jediné zařízení, ba právě naopak. Postupem času jsme se proto dostali až do dnešní situace, kdy novou řadu tvoří celkově čtveřice modelů. Nyní se konkrétně jedná o iPhone 14 (Plus) a iPhone 14 Pro (Max). To ale není vším. V nabídce totiž kromě aktuálních a vybraných starších modelů, najdeme i „odlehčenou“ verzi iPhone SE. Ta kombinuje zajetý design s maximálním výkonem, díky čemuž se pasuje do role co možná nejlepšího zařízení v poměru cena/výkon.

Ještě nedávno ale řada vlajkových lodí vypadala trošku jinak. Namísto iPhonu 14 Plus byl k dostání iPhone mini. U něj ale došlo ke zrušení, jelikož v prodejích tolik netáhl. Aktuálně se navíc spekuluje, že stejný osud dost možná potká i modely Plus a SE. Jak se skutečně tato zařízení prodávala a jak se jim daří? Skutečně se jedná o „zbytečné“ modely? Přesně na to si nyní posvítíme.

Prodeje iPhone SE, mini a Plus

Pojďme se tedy zaměřit na konkrétní čísla, respektive na to, jak (ne)dobře se zmiňované modely prodávaly. Vůbec první iPhone SE přišel již v roce 2016 a dokázal na sebe velice rychle upoutat obrovskou pozornost. Přišel totiž v těle legendárního iPhonu 5S s pouze 4″ displejem. Přesto se ale jednalo o hit. Není se proto čemu divit, že chtěl Apple tento úspěch zopakovat s druhou generací iPhone SE 2 (2020). Toho se podle dat společnosti Omdia v témže roce 2020 prodalo přes 24 milionů kusů.

Stejný úspěch se očekával i od iPhonu SE 3 (2022), který sice vypadal úplně stejně, ale zato přišel s lepším čipem a podporou 5G sítí. Původní predikce Applu proto zněly jasně – prodá se 25 až 30 milionů kusů. Relativně brzy se ale začaly objevovat zprávy o snížení produkce, což jasně vypovídá o tom, že poptávka byla ve skutečnosti o něco slabší.

O něco smutnější příběh má za sebou iPhone mini. Již když se představil vůbec poprvé – v podobě iPhone 12 mini – brzy nato se začaly objevovat spekulace o brzkém zrušením menšího iPhonu. Důvod byl přitom prostý. O menší telefony jednoduše není zájem. Ačkoliv přesná čísla nejsou veřejně dostupná, podle dat analytických společností se lze dopátrat, že mini byl skutečně propadák. Podle Counterpoint Research tvořil iPhone 12 mini pouze 5% podíl na celkovém prodeji jablečných smartphonů v daném roce, což je žalostně málo. Analytik finanční společnosti J.P. Morgan pak také dodal důležitou poznámku. Celkový podíl na prodeji chytrých telefonů byl pouze z 10 % tvořen modely s displeji menšími než 6″. Právě zde patří i jablečný zástupce.

iPhone 12 mini Jablíčkář

O moc si nepolepšil ani nástupce v podobě iPhone 13 mini. Ten měl podle dostupných dat pouze 3% podíl v USA a 5% na čínském trhu. Tato čísla jsou doslova žalostná a jasně vypovídá, že čas menších iPhonů je už dávno pryč. Apple proto dostal nápad – namísto modelu mini přišel s verzí Plus. Tedy základním iPhonem ve větším těle, s větším displejem a větší baterií. Jak se ale ukázalo, ani to není řešení. V prodejích se Plus opět propadá. Zatímco dražší Pro a Pro Max jasně táhnou, o základní model s větším displejem jablíčkáři zájem nemají.

Návrat menších telefonů zřejmě nemá smysl

Z tohoto tedy jasně vyplývá jediné. Přestože to Apple s iPhony mini myslel dobře a chtěl milovníkům kompaktních rozměrů nabídnout zařízení, které netrpí na žádné kompromisy, s úspěchem se tak bohužel nesetkal. Ba naopak. Selhání těchto modelů mu zbytečně způsobilo další problémy. Z dat je tedy patrné, že jablíčkáři dlouhodobě nemají zájem o nic jiného, než nanejvýš základní 6,1″ model, nebo profesionální verze Pro (Max). Na druhou stranu je možné namítat, že za modely mini stojí řada zvučných příznivců. Ti sice volají po jeho návratu, ale ve finále se o tak početnou skupinu nejedná. Pro Apple je proto výhodnější tento model zcela vyškrtnout.

Otazníky visí nad iPhonem Plus. Je otázkou, zda jej Apple, stejně jako mini, zruší, nebo jestli se pokusí mu vdechnout život. Prozatím to pro něj moc příznivě totiž nevypadá. Ve hře jsou také další možnosti. Podle některých expertů či fanoušků je nejvyšší čas pro přeorganizování nastupující řady jako takové. Je totiž možné, že dojde ke kompletnímu zrušení a odklonu od čtveřice modelů. Apple by se tak teoreticky vrátil k modelu, který fungoval v letech 2018 a 2019, tedy v časech iPhonu XR, XS a XS Max, respektive 11, 11 Pro a 11 Pro Max.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  U Mini bych čekal vyšší čísla, ale u toho Plus a klasické 14 je to jasné. Když zákazník peníze vůbec neřeší, tak si koupí každý rok nový „Pro“ model, když je řeší víc, tak si koupí „Pro“ model jednou za 2-3 roky, ale nikdo si nechce za tyto vysoké částky kupovat 2. ligu…

  Prej že nikdo nechce druhou ligu :D to jako vážně? kolik vám chlapci je 13let?
  Já třeba zvažoval 14Pro, ale raději jsem koupil obyč 14. Řada PRO prostě nemá na to, aby si obhájila skoro 40K cenu, TVL, za to mám již nadupané herní PC (NB), nebo nějaký parádní ultrabook s dotykem a překlápěcí konsstrukcí, nebo dovolenou u moře… Prostě 40K za mobil je již totální bizár! Naštěstí nemusím před nikým flexit, tak mi je buřt, co si o mě kdo myslí!
  Kdyby ten odporný hnus – drze přejmenovaný notch na DI dali pod displej, ještě bych o tom uvažoval. Rozdíl mezi 14 a 14PRO je pro mě osobně skoro nulový, krom tedy lepšího foťáku, ten mě trochu lákal. Nakonec jsem rád, že mám obyč 14/256 za 22K nový. Až vyjde 16 PRO a bude mít opravdu ten foťák kvalitnější, než nyní a hlavně ten odporný DI schovaný pod displejem, možná pouvažuji.

  iPhone SE 3 se nekupuje proto, že vypadá, jak vypadá, prostě kupovat v roce 2022-23 telefon který vypadá jako z roku 2014 je prostě blbost, měli tomu dát tělo z 11ky nebo Xka a hned by byly prodeje vyšší.

  Problém prodeje iPhone 2022 je jeho cena a skutečnost že šlo koupit levnější model 2020, který ve výbavě neměl jen podporu 5G. Píšu na základě svého rozhodování nákupu minulý rok v září.

  Mini zabila špatná baterie. U 12 tragická, u 13 průměrná, ale pověst je pověst. Telefon, co nevydrží ani den, na víc než ty 3% nemá.

  Vidíte, já slyšel pověst slabé baterky u 12 mini, ale když se objevil 13 mini s tím, že další mini už nebude, a viděl jsem testy, tak jsem jím v moment uvedení nahradil svoji osmičku. V průběhu roku jsme koupili 13 mini i manželce a nedáme na ně dopustit. Myslím, že ho docela používám a večer po roce a půl mívám většinou kolem 40% baterky.

  Strašně mě překvapuje, jak slabé jsou globální prodeje, protože v mé sociální bublině mi skoro přijde, že iPhony mini převažují nad ostatními modely.

  Jak kdybych se v tom příspěvku viděl. Jakmile bylo jasné, že 14 mini nebude, tak jsem koupil 13 mini, kterým jsem nahradil svou 8. S baterkou zatím žádný problém.
  Ve skrytu duše stále doufám, že mini ještě někdy uvidíme, třeba napřesrok.

  Dobrý den,
  také jsem si koupil 13 mini, zejména z důvodu, že říkali že další mini už nebude… Kolegyně v práci má 13 mini, manželka kamaráda 13 mini, kamarád obdivoval 13 mini, ale nakonec zůstal u Androidu… Ještě jedna 13 mini je v příbuzenstvu. Kdybych mamce nekoupil SE3 (cena), dostala by 13mini…
  Za mě super telefon. Baterie spotřebuji 50-75% za den. Myslím že Ok.

  Myslím si, že to spíše Apple překombinoval. Ve stejném roce, kdy vyšel ip12 mini, vyšel i zmiňovaný ipSE, který defacto shrnoval všechny parametry, které by si lidé představovali a když se potom rozhodovali jestli dají za mobil 13k nebo 21k, bylo to celkem jednoduché rozhodování. Respektive je spousta lidí, kteří by chtěli menší mobil a zároveň za něj nechcou dát nějaké překotné peníze. Ale když už dám za mobil více jak 20k, tak si spíš trochu připlatím, abych měl plnotučný model s lepší baterií . Stejně tak mi přijde špatný tah vydávat nový model SE co dva roky nebo dokonce každý rok. Přeci jenom se bavíme o zařízeních, která dost dobře vydrží 5 let. Cyklus vydávání nových SE jakožto „low-cost“ entry apple mobilu by mohlo být maximálně co 3 roky.

  Aktuálně by Apple udělal nejlépe, stejně jako naznačuje závěr textu, kdyby byl pouze jeden základní model a dva PRO/Ultra a potom by vyšel nový SE v podobě jednoho z ip12/13 mini. Tak by si žádný z modelů přímo nekonkuroval a bylo by to daleko snazší rozhodování.

  Vlastně stejný problém, kdy se nám modely překrývají, je v současnosti i u ipadů, kdy vás základní ipad a pokud chcete uložiště větší jak 64GB, výjde na stejné peníze jako mnohem lépe vybavený ipad Air.

  Apple je prostě magický.

celý text

Čtěte více.