Zavřít reklamu

Nabídka iPhonů se v posledních letech výrazně rozrostla. Příchozí generaci proto už dávno netvoří jediné zařízení, ba právě naopak. Postupem času jsme se proto dostali až do dnešní situace, kdy novou řadu tvoří celkově čtveřice modelů. Nyní se konkrétně jedná o iPhone 14 (Plus) a iPhone 14 Pro (Max). To ale není vším. V nabídce totiž kromě aktuálních a vybraných starších modelů, najdeme i „odlehčenou“ verzi iPhone SE. Ta kombinuje zajetý design s maximálním výkonem, díky čemuž se pasuje do role co možná nejlepšího zařízení v poměru cena/výkon.

Ještě nedávno ale řada vlajkových lodí vypadala trošku jinak. Namísto iPhonu 14 Plus byl k dostání iPhone mini. U něj ale došlo ke zrušení, jelikož v prodejích tolik netáhl. Aktuálně se navíc spekuluje, že stejný osud dost možná potká i modely Plus a SE. Jak se skutečně tato zařízení prodávala a jak se jim daří? Skutečně se jedná o „zbytečné“ modely? Přesně na to si nyní posvítíme.

Prodeje iPhone SE, mini a Plus

Pojďme se tedy zaměřit na konkrétní čísla, respektive na to, jak (ne)dobře se zmiňované modely prodávaly. Vůbec první iPhone SE přišel již v roce 2016 a dokázal na sebe velice rychle upoutat obrovskou pozornost. Přišel totiž v těle legendárního iPhonu 5S s pouze 4″ displejem. Přesto se ale jednalo o hit. Není se proto čemu divit, že chtěl Apple tento úspěch zopakovat s druhou generací iPhone SE 2 (2020). Toho se podle dat společnosti Omdia v témže roce 2020 prodalo přes 24 milionů kusů.

Stejný úspěch se očekával i od iPhonu SE 3 (2022), který sice vypadal úplně stejně, ale zato přišel s lepším čipem a podporou 5G sítí. Původní predikce Applu proto zněly jasně – prodá se 25 až 30 milionů kusů. Relativně brzy se ale začaly objevovat zprávy o snížení produkce, což jasně vypovídá o tom, že poptávka byla ve skutečnosti o něco slabší.

O něco smutnější příběh má za sebou iPhone mini. Již když se představil vůbec poprvé – v podobě iPhone 12 mini – brzy nato se začaly objevovat spekulace o brzkém zrušením menšího iPhonu. Důvod byl přitom prostý. O menší telefony jednoduše není zájem. Ačkoliv přesná čísla nejsou veřejně dostupná, podle dat analytických společností se lze dopátrat, že mini byl skutečně propadák. Podle Counterpoint Research tvořil iPhone 12 mini pouze 5% podíl na celkovém prodeji jablečných smartphonů v daném roce, což je žalostně málo. Analytik finanční společnosti J.P. Morgan pak také dodal důležitou poznámku. Celkový podíl na prodeji chytrých telefonů byl pouze z 10 % tvořen modely s displeji menšími než 6″. Právě zde patří i jablečný zástupce.

iPhone 12 mini Jablíčkář

O moc si nepolepšil ani nástupce v podobě iPhone 13 mini. Ten měl podle dostupných dat pouze 3% podíl v USA a 5% na čínském trhu. Tato čísla jsou doslova žalostná a jasně vypovídá, že čas menších iPhonů je už dávno pryč. Apple proto dostal nápad – namísto modelu mini přišel s verzí Plus. Tedy základním iPhonem ve větším těle, s větším displejem a větší baterií. Jak se ale ukázalo, ani to není řešení. V prodejích se Plus opět propadá. Zatímco dražší Pro a Pro Max jasně táhnou, o základní model s větším displejem jablíčkáři zájem nemají.

Návrat menších telefonů zřejmě nemá smysl

Z tohoto tedy jasně vyplývá jediné. Přestože to Apple s iPhony mini myslel dobře a chtěl milovníkům kompaktních rozměrů nabídnout zařízení, které netrpí na žádné kompromisy, s úspěchem se tak bohužel nesetkal. Ba naopak. Selhání těchto modelů mu zbytečně způsobilo další problémy. Z dat je tedy patrné, že jablíčkáři dlouhodobě nemají zájem o nic jiného, než nanejvýš základní 6,1″ model, nebo profesionální verze Pro (Max). Na druhou stranu je možné namítat, že za modely mini stojí řada zvučných příznivců. Ti sice volají po jeho návratu, ale ve finále se o tak početnou skupinu nejedná. Pro Apple je proto výhodnější tento model zcela vyškrtnout.

Otazníky visí nad iPhonem Plus. Je otázkou, zda jej Apple, stejně jako mini, zruší, nebo jestli se pokusí mu vdechnout život. Prozatím to pro něj moc příznivě totiž nevypadá. Ve hře jsou také další možnosti. Podle některých expertů či fanoušků je nejvyšší čas pro přeorganizování nastupující řady jako takové. Je totiž možné, že dojde ke kompletnímu zrušení a odklonu od čtveřice modelů. Apple by se tak teoreticky vrátil k modelu, který fungoval v letech 2018 a 2019, tedy v časech iPhonu XR, XS a XS Max, respektive 11, 11 Pro a 11 Pro Max.

.