Zavřít reklamu

Když se první iPad dostal do rukou novinářů, začaly se objevovat překvapivě nadšené recenze. Deník USA Today kupříkladu napsal: „První iPad je vítěz.“ V tehdejší době mohlo toto prohlášení leckomu zamotat hlavu. iPad byl tablet bez USB konektoru, bez možnosti multitaskingu. Tablet, o kterém řada potenciálních uživatelů netušila, proč by ho měla vlastně potřebovat. Přesto si krátce po svém uvedení získal srdce veřejnosti i novinářů.

iPad pro vybrané jedince

Historii vydání iPadu jistě všichni známe. Steve Jobs ho slavnostně představil 27. ledna roku 2010. O tom, jak první tablet od Applu funguje, si ale veřejnost mohla před vydáním prvních recenzí udělat jen přibližný obrázek pouze z několika málo vzácných (a pečlivě hlídaných) veřejných představení. Apple si přísně hlídal, komu svůj iPad zpočátku poskytne. Recenzních kousků se dočkal například Walt Mossberg z All Things D nebo David Pogue z The New York Times, mezi dalšími šťastlivci, kteří dostali iPad na vyzkoušení, byly redakce USA Today nebo Chicago Sun – Times.

Jednou z příležitostí, při kterých se nový iPad objevil, bylo předávání cen Grammy:

Verdikt vybraných redakcí byl zcela jednoznačně pozitivní – přesně tak, jak doufala většina jeho potenciálních majitelů. Zmíněný David Pogue z New York Times například ve svém hodnocení uvedl, že každý, kdo se zajímá o tablety, musí “tento stroj milovat” – jeho samotnému uchvátila zejména schopnost iPadu přehrávat filmy po dobu více než 12 hodin.

Náhrada za laptop?

Walt Mossberg zase iPad označil za zcela nový druh počítače, a přiznal se, že je pro něj požitek ho používat. Dokonce prý díky iPadu zčásti ztratil zájem o používání svého laptopu. Andy Inhatko, který iPad testoval pro The Chicago Sun – Times, zase napsal, že se iPad nachází někde mezi iPhonem a MacBookem, čímž zaplňuje mezeru, která již nějakou dobu existovala.

Novináři ale zároveň uváděli, že iPad v žádném případě nenahrazuje MacBook, a že je lepší pro sledování obsahu než pro jeho vytváření. Ozývaly se také hlasy, tvrdící, že laptop udělá více za méně peněz, což v té době rozhodně nebylo možné rozporovat.

To, že laptop je pro práci lepší, uznávali i novináři, kteří byli z iPadu nadšení – Mossberg například uvedl, že navzdory veskrze pozitivnímu vztahu k iPadu používal k tvorbě a editaci delších dokumentů svůj notebook. Ani Edward Baig z USA Today své nadšení z iPadu nijak neskrýval a uznal, že se ze strany Applu jednalo o velmi vydařenou premiéru. Zároveň ale dodal, že prostoru pro vylepšení je více než dost.

iPad první generace se začal prodávat 3. dubna ve Wi-Fi verzi, 3G varianta následovala 30. dubna. Tablet od Applu se rychle – ale také na dlouho – stal celosvětovým hitem. Za méně než měsíc se ho podařilo prodat jeden milion kusů, za první rok už to bylo okolo 25 milionů.

steve jobs first ipad
.