Zavřít reklamu

Společnost Apple je mimo jiné proslulá tím, že se vždy snaží pečlivě zvažovat všechny kroky, které se chystá podniknout. Její vedení se také často nechává slyšet, že mu na zákaznících a na jejich názorech velice záleží, proto si cupertinská společnost také bedlivě buduje své PR. Ne vždy se ale v tomto směru zadaří. Jako příklad může sloužit třeba to, když se Apple rozhodl nedlouho po uvedení prvního iPhonu do prodeje radikálně snížit jeho cenu.

Uvedení historicky prvního iPhonu do prodeje bylo velkou a významnou událostí jak pro společnost Apple, tak i pro její zákazníky. Spousta oddaných jablíčkářů neváhala investovat do prvního smartphonu z dílny cupertinské společnosti nemalé peníze. K jejich velkému překvapení ale Apple svůj první iPhone jen několik měsíců po jeho uvedení do prodeje výrazně zlevnil.

Předmětem zmíněné slevy se v té době stal model s 8GB úložiště, zatímco se 4GB verzí svého prvního iPhonu se Apple tehdy nadobro rozloučil, a u zbývajících skladových zásob této varianty rovněž snížil cenu, která po slevě klesla na 299 dolarů. Cena 8GB varianty klesla o celé dvě stovky dolarů – z původních 599 na 399 – což rozhodně není zanedbatelná sleva. Zákazníci, kteří do té doby s koupí iPhonu váhali, byli samozřejmě nadšeni, zatímco uživatelé, kteří si iPhone zakoupili ihned po zahájení jeho prodeje, byli z pochopitelných důvodů nespokojení. Řádná odezva na tento pochybný PR krok na sebe samozřejmě nenechala dlouho čekat.

Nezanedbatelná část uživatelů, kteří si první iPhone zakoupili hned zpočátku, patřila mezi skalní fanoušky Applu, kteří svou oblíbenou firmu podporovali například i v průběhu absence Steva Jobse, kdy se jí příliš dobře nedařilo. Kromě těchto zákazníků se začali ozývat také nejrůznější analytici, podle kterých snížení ceny prvního iPhonu mohlo naznačovat, že se jeho prodeje nevyvíjí tak, jak Apple původně očekával – tato spekulace se nakonec ukázala jako zcestná, když se Apple pochlubil jedním milionem prodaných iPhonů.

Když si vedení Applu všimlo, jaké pozdvižení sleva vyvolala mezi některými zákazníky, rozhodlo se okamžitě svůj PR přešlap napravit. Steve Jobs v reakci na stovky e-mailových zpráv od rozzuřených fanoušků nabídl kredit v hodnotě sto dolarů pro všechny, kteří si zakoupili první iPhone za původní cenu. Plnou výši slevy tento krok sice nedorovnal, Apple si ale svou reputaci alespoň trochu vylepšil.

.