Zavřít reklamu

V jednom z předchozích dílů našeho pravidelného „historického“ seriálu jsme si připomněli dobu, kdy společnost Apple získala prestižní ocenění Emmy za svůj vánoční reklamní spot s názvem Misunderstood. To ale nebyl první případ, kdy se cupertinská společnost dočkala této ceny. V roce 2001 putovala k Applu cena Emmy za technologii FireWire.

Právě tehdy si společnost Apple „odnesla“ elitní cenu Emmy za vývoj vysokorychlostního sériového portu FireWire, umožňujíícího rychlý přenos dat mezi počítači od Applu a jinými zařízeními, jako byly třeba digitální fotoaparáty. Tehdejší senior viceprezident Applu pro hardwarové inženýrství Jon Rubinstein tehdy v související oficiální tiskové zprávě mimo jiné uvedl, že Apple tímto způsobem umožnil „revoluci v oblasti videa“.

Počátky technologie FireWire se datují již do druhé poloviny osmdesátých let minulého století, kdy byla vyvinuta coby nástupce zastaralých technologií pro přenos dat mezi zařízeními. Název FireWire si tato technologie vysloužila díky své úctyhodné rychlosti. Na to, aby se FireWire stal součástí standardu u Macu, si ale v Applu museli počkat až na dobu po Jobsově návratu zpět do firmy, tedy na druhou polovinu devadesátých let. Jobs viděl potenciál technologie FireWire zejména v oblasti přenosu videa z videokamer do počítačů za účelem dalších úprav či případného sdílení.

Přestože byl vyvinut v době, kdy Jobs působil mimo Apple, v mnoha ohledech se jednalo o typicky jobovský vynález. FireWire nabízel funkčnost, rychlost přenosu a jednoduchost zapojení. Zároveň se mohl pochlubit rychlostí přenosu dat až 400 Mb/s, což bylo v době jeho příchodu opravdu působivé. Masové rozšíření a zavedení této technologie na sebe nenchalo dlouho čekat, a brzy ji jako standard přijaly například společnosti Sony, Canon, JVC či Kodak. Technologie FireWire se tak stala jedním z faktorů, které měly nezanedbatelný vliv na masový boom mobilního videa a jeho šíření po internetu. FireWire měl také významný podíl na tom, že Steve Jobs začal Macy označovat a propagovat jako „digitální centra“, sloužící k úpravě a šíření multimediálního obsahu všeho druhu. Byl to právě pozitivní přínos multimediálnímu průmyslu, co technologii FireWire počátkem nového tisíciletí vysloužilo cenu Primetime Engineering Emmy.

.