Zavřít reklamu

Nápad na Twitter se zrodil v hlavě jednoho z jeho spoluzakladatelů – Jacka Dorseyho – v roce 2006. Dorsey si původně pohrával s myšlenkou na komunikační platformu na bázi krátkých textových zpráv, kdy by spolu mohly vzájemně komunikovat skupinky přátel, spolužáků nebo členů rodiny. Po jednom sezení, které Dorsey absolvoval v sídle společnosti Odeo s Evanem Williamsem, začal nápad nabírat na konkrétních obrysech.

Původní název zněl twttr, a první příspěvek pocházel od Jacka Dorseyho – zněl “just setting up my twttr” a byl publikován 21. března roku 2006. O původu názvu Twitter Dorsey prohlásil, že jemu a jeho kolegům přišlo jednoduše dokonalé – jedním z jeho významů bylo ptačí cvrlikání. První prototyp sítě Twitter byl nejprve v provozu pouze pro interní účely zaměstnanců společnosti Odeo, plná verze pro veřejnost byla spuštěna 15. července roku 2006. V říjnu téhož roku založili Biz Stone, Evan Williams, Jack Dorsey a další pracovníci společnosti Odeo společnost Obvious Corporation. Poté odkoupili Odeo včetně domén Odeo.com a Twitter.com.

Popularita Twitteru postupně rostla. Když se v roce 2007 pořádala konference South by Southwest, bylo v průběhu jejího konání odesláno více než 60 tisíc tweetů denně. Jeden tweet mohl původně obsahovat pouze 140 znaků – odpovídalo to standardní délce jedné SMS zprávy – a tato délka nejprve zůstala zachována i po přechodu na webovou platformu. V roce 2017 se délka jednoho tweetu prodloužila na 280 znaků, podle slov zakladatelů Twitteru ale většina tweetů i nadále sestává zhruba z padesáti znaků. Původně nebylo možné odpovídat na jednotlivé tweety, a uživatelé začali před přezdívku toho, na jehož tweet chtěli odpovědět, přidávat zavináč. Tato praktika se postupem času stala natolik rozšířenou, že z ní Twitter nakonec udělal standardní funkci, a podobně to údajně bylo také s hashtagy. Twitter byl zkrátka zčásti formován svými vlastními uživateli. Z iniciativy uživatelů vzešla také funkce retweetování, tedy opětovného zveřejnění příspěvku někoho jiného. Uživatelé původně před zkopírovanou zprávu přidali písmena “RT”, v srpnu roku 2010 bylo retweetování zavedeno jako standardní funkce.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více