Zavřít reklamu

V srpnu roku 1995 představila společnost Microsoft svůj operační systém Windows 95. Jeho příchod vyvolal u laické i odborné veřejnosti mnohem větší rozruch než předchozí verze, a není se čemu divit – Windows 95 přinesly řadu lákavých novinek, mezi kterými bylo výrazně přepracované uživatelské rozhraní nebo nabídka Start. Jednalo se o systém, který předznamenal postupný zánik MS-DOS a zároveň také rozmach 32-bitových aplikací.

Microsoft rozhodně nehodlal na propagaci svých nových Windows šetřit. Do příslušné reklamní kampaně investoval 300 milionů dolarů, takže se veřejnost mohla dočkat například reklamy, ve které zazněla skladba Start Me Up od Rolling Stones (která zazněla i ve chvíli, kdy Bill Gates představoval Windows 95 na pódiu), a v níž hrála roli zmíněná položka Start. Světlo světa spatřilo také dlouhé instruktážní video, ve kterém účinkovaly hvězdy seriálu Přátelé Jennifer Aniston a Matthew Perry. V rámci propagace svého nového operačního systému nechala společnost Microsoft také nasvítit Empire State Building, na CN Tower v Torontu zase firma nechala pověsit obří banner.

V době svého vývoje nesl operační systém Windows 95 interní kódové označení Chicago. V raných stádiích svého vzniku se v řadě bodů podobal operačnímu systému Windows 3.1, nicméně v době, kdy poprvé získal své oficiální jméno, se již vyznačoval svým charakteristickým uživatelským rozhraním a dočkal se také ikonického tlačítka Start. Ve své poslední betaverzi před oficiálním vydáním pak operační Windows 95 získal své typické logo. Přestože Windows 95 nebyl jediným operačním systémem na trhu, naprosto bez problémů ho ovládl a tehdejší OS/2 od IBM odsunul zcela do pozadí. Kromě zmíněného tlačítka Start přinesl Windows 95 také správce úloh, hlavní panel (Taskbar) nebo třeba odpadkový koš.

Zpočátku chyběl webový prohlížeč Internet Explorer, který byl součástí Windows 95 až v pozdějších verzích. Správce souborů, známý z předchozí verze, byl ve Windows 95 nahrazen Průzkumníkem. Operační systém Windows 95 nabízel dále podporu dlouhých názvů souborů a současnou podporu 32-bitových i 16-bitových procesů. Pro Windows 95 byl charakteristický také zvuk při jejich spouštění – autorem této šestisekundové melodie je hudebník Brian Eno, kterého za účelem jejího vytvoření oslovili v roce 1994 Mark Malamud a Erik Gavriluk.

Windows 95 oficiálně ke svému chodu vyžadovaly procesor Intel 80386DX, 4 MB RAM a 50 – 55 MB místa na pevném disku. Jednalo se relativně nenáročné požadavky, kterými chtěl Microsoft vyjít vstříc uživatelům přecházejícím z Windows 3.1. Microsoft své Windows 95 distribuoval převážně na CD-ROM, majitelé starších strojů si ale mohli pořídit i verzi na disketách.

Zdroje: Lucidica, Mashable, Fortune, BGR

Diskuze k článku

    Vyjmete z “clanku” opakujici se operacni windows 95, operacni system Windows 95, windows 95 a zbyte tak tretina slov…. BTW nebyly to nahodou Windows 3.11 a ne 3.1? Jako vzdy kvalita clanku tak 2/10…

    Pánové co jste to z tohoto webu, který býval jednička pro Apple svět v ČR udělali? Články totálně off-topic a teda ta grafická úprava. Nepřehledné, nuda a ta červená… OMG.

    Design je subjektivní a je jasné, že se nezavděčíme každému. Co se týče topicu, tak se v této rubrice věnujeme, jak už název napovídá, historie z IT světa. Pokud vám vadí, nečtěte ji, tak jednoduché to je.

celý text

Čtěte více