Zavřít reklamu

V roce 2014 oznámila svůj bankrot společnost GT Advanced Technologies, o které se spekulovalo, že by se měla stát hlavním dodavatelem odolných safírových skel pro displej iPhonu 6. I pro Apple byl bankrotem svého dodavatele překvapený a všichni čekali, od koho tedy bude safírové sklo pro displeje brát.

Nikoho asi nenapadlo, že by Apple mohl na myšlenku safírových skel u svých smartphonů rezignovat – zdálo se to totiž jako perfektní vylepšení zajišťující vyšší odolnost displeje. Safírové sklo u displejů iPhonů bylo jednou z nejvýznamnějších spekulací, které před vydáním iPhonu 6 a 6 Plus kolovaly. Pro spoustu lidí byl výrazně odolnější displej jedním z hlavních důvodů, proč na „šestku“ přejít, což potvrdil také jeden z dotazníků provedených mezi spotřebiteli.

Apple své rozhodnutí přejít na safírová skla myslel opravdu vážně. Smlouvu s GT Advanced Technologies uzavřel již v listopadu roku 2013. V rámci dohody poskytl Apple svému novému dodavateli finanční injekci ve výši 578 milionů dolarů na podporu urychlení výroby velkokapacitních zařízení nové generace pro velkoobjemovou výrobu nízkonákladového safírového materiálu.

Svůj zájem na tom, aby nové iPhony disponovaly safírovým sklem u displeje, ale Apple nikdy veřejně nepotvrdil. I přesto ale poté, co se spekulace začaly šířit, vzrostla cena akcií společnosti GT Advanced Technologies. Věci ale ve skutečnosti nebyly tak skvělé, jak se zdály. Apple nebyl spokojený s tím, jak GT ve svém vývoji postupuje (nebo spíše nepostupuje), a zmíněnou finanční injekci nakonec zredukoval na 139 milionů dolarů.

Jak to celé dopadlo, již všichni víme. iPhone 6 byl vypuštěn do světa s obrovskou slávou, zcela novým designem a řadou vylepšení, ale bez safírovéo skla. Akcie GT Advanced Technologies prudce klesly a firma v říjnu vyhlásila bankrot, ze kterého zčásti vinila cupertinského giganta. Apple se posléze vyjádřil, že se chce soustředit na zachování pracovních míst v arizonském sídle firmy GT Advanced Technologies. Prostor o rozloze 1,4 milionu čtverčních stop se posléze stal novým jablečným datovým centrem, v němž na plný úvazek pracovalo 150 lidí.

Čtyři roky od nepříliš šťastných událostí vydal Apple trojici nových iPhonů, jejichž displeje doznaly značného vylepšení, safír ale k jejich výrobě nepoužil. Naproti tomu HTC zvládlo safírový displej vyrobit a osadit jím svůj smartphone U Ultra Sapphire edition, jenž se světu představil začátkem roku 2017. Následné testy dokázaly, že displej telefonu je skutečně odolnější proti škrábancům. Apple však i nadále používá safírové sklo pouze u čočky fotoaparátu. Uvítali byste na iPhonech i displeje ze safírového skla?

crashed-iphone-6-with-cracked-screen-display-picjumbo-com
.