Zavřít reklamu

Jsou to ty nejvybavenější iPhony, což možná nikoho nepřekvapí. Přináší ale mnoho rozdílů od předchozí generace, i když je zde stejně tak hodně věcí společných. Zde najdete X hlavních novinek z iPhonů 15 Pro, které vás třeba přesvědčí o jeho koupi. 

Titanové šasi 

Celá řada iPhonů 15 mírně změnila svůj vzhled, kdy má více zaoblené hrany, i když jsou strany pořád stejně rovné. Je to jen detail, kterého si jistě mnoho lidí ani nevšimne. Čeho by si měl ale každý u řady Pro už všimnout, je materiál rámečku. Ocel totiž nahradil titan. iPhony 15 Pro jsou tak prvními iPhony, které mají konstrukci z leteckého titanu, tedy stejné slitiny, z jaké jsou vesmírné lodě vysílané na Mars. Má skvělý poměr pevnosti k hmotnosti, proto je celé duo Pro modelů také těmi nejlehčími, které Apple v této linii vytvořil.

 Povrch je pískován, kartáčován a otryskán. I když Apple neměnil specifikace displeje, zmenšil rámečky. Doslova říká, že: „Díky nově tvarovaným hranám a nejtenčím okrajům displeje ze všech iPhonů se tyhle modely drží ještě příjemněji.“ GSMarena uvádí, že poměr displeje k tělu u iPhonu 14 Pro Max je 88,3 %, u iPhonu 15 Pro Max je to ale už 89,8 %. Barvy jsou čtyři – přírodní titan, modrý titan, bílý titan a černý titan. Vnitřní kostra iPhonu 15 Pro je ze 100% recyklovaného hliníku.

Čip A17 Pro 

Má to být největší přelom v historii grafických procesorů Applu. I proto zde nemáme A17 Bionic ale A17 Pro. Čip je vyráběný 3nm technologií, a to jako první čip v mobilních telefonech vůbec. Jeho GPU je až o 20 % rychlejší, CPU o 10 % rychlejší, je zde také 2x rychlejší Neural Engine který se 16 jádry vykonává téměř 35 biliónů operací za sekundu. 

Čip také zvládá hardwarově akcelerované sledování paprsku, tedy Ray Tracing, i když jej uměl už Galaxy S22 s čipem Exynos 2200 na začátku minulého roku. V praxi to znamená plynulejší grafiku a věrnější osvětlení u her, které tomu musí být také patřičně odladěné, na což ostatně Android zatím doplácí, protože obsahu je málo. MetalFX Upscaling spojením výkonu GPU a Neural Enginu poté generuje grafiku ve vysokém rozlišení s daleko menší spotřebou energie. Apple ještě jen možná pro zajímavost uvádí, že GPU čipu A17 Pro je až o 70 % rychlejší než GPU v iPhonu 12 Pro. 

Nejdelší optický zoom u iPhonu 15 Pro Max 

Hardwarově se nám hlavní 48MPx fotoaparát nezměnil, tedy alespoň co se týká jeho papírových hodnot. Apple nicméně uvádí, že je ještě vyspělejší, kdy má zachycovat fotky v supervysokém rozlišení s jemněji vykreslenými detaily a barvami. Přibyl také Portrét nové generace. Pro Apple Vision Pro je zde pak příprava pro prostorové video. Používají se k tomu dva objektivy. 

iPhone 15 Pro Max ale dostal nový teleobjektiv. Ten má ohnisko 120 mm, které odpovídá 5x optickému přiblížení. Je zajímavé, že je stejné specifikace, takže pořád jde o 12MPx rozlišení s clonou ƒ/2,8. Skladba samotného objektivu je ale jiná, kdy jde o tetraprizma, tedy ne typický periskop. Pod objektivem je totiž ukrytý sofistikovaně konstruovaný skleněný hranol se čtyřnásobným odrazem světla prodlužující dráhu světla v omezeném prostoru.

S kompozicí extrémně přiblížených záběrů pomáhá nový vodicí náhled, který využívá inteligentní stabilizaci obrazu. Když si teď můžete hrát s až 25x digitálním zoomem, tak se může hodit. Není to ale nic nového, protože stejně to už roky dělá Samsung u jeho 10x periskopu, který zvládne až 100x digitální zoom, který byste prostě neudrželi.

Tlačítko Akce namísto přepínače hlasitosti 

Je to zkratka k vaší oblíbené funkci. Není ale plně definovatelná, jak se původně předpokládalo, nicméně si zde musíte vybrat z jasně daných možností. Mezi ty patří: 

  • Tichý režim 
  • Režim soustředění 
  • Fotoaparát 
  • Svítilna 
  • Diktafon 
  • Přeložit 
  • Lupa 
  • Zkratka 
  • Zpřístupnění 
iPhone 15 Pro Max 3

Je nicméně pravda, ze Zkratky vám dávají hodně volnou ruku v tom, co za funkci tlačítku určíte. Tlačítko se nemačká ale funkce se aktivuje jeho přidržením. Ve výchozím nastavení se navíc bude chovat stejně, jako přepínač hlasitosti, kdy tedy bude přepínat mezi hlasitým a tichým režimem.

USB-C nahradilo Lightning 

Tak se skutečně stalo, a Apple nejen že přinesl USB-C do iPhonů 15 i 15 Pro, ale také rozdělil jeho možnosti. V profesionální řadě tak máte podporu pro USB 3 (až 10 Gb/s), což podle Applu znamená obrovský skok v rychlosti přenosů dat s podporou daleko rychlejších profesionálních postupů než kdy předtím. Jenže tento skok brzdil jen on sám tvrdošíjnou implementací Lightningu. Přenosy souborů jsou tak až 20x rychlejší a díky USB-C můžete video záznam ukládat klidně přímo na externí disk, a to také v ProRes 4K při 60 fps. Pokud jde o bezdrát, je zde Wi-Fi 6E.

Základní paměť roste, cena padá

Je to možná malý skok pro Apple, nicméně vítaný zákazníkem i s ohledem na ceny, které Apple na českém trhu stanovil. iPhone 15 Pro Max se oproti iPhonu 15 Pro neliší jen ve velikosti displeje, baterie a přítomností 5x teleobjektivu. Apple u něho ukončil paměťovou 128GB kapacitu. V té koupíte jen menší model, Max ale začíná na 256 GB. Jako další úrovně jsou k dispozici už jen 512 GB a 1 TB, spekulovaná kapacita 2 TB se nekoná a je to možná i proto, že USB-C umožňuje záznam obsahu na externí úložiště. Navíc zde oproti loňsku ušetříte 4 500 Kč. Základní, tedy 256GB iPhone 15 Pro Max vás vyjde na 35 990 Kč, loni to v případě 256GB iPhonu 14 Pro Max bylo 40 490 Kč.

.