Zavřít reklamu
apple-watch-jab-2

Spolu s oznámením výsledků za poslední fiskální kvartál letošního roku musel Apple zveřejnit také výroční zprávu. Ačkoliv kalifornská firma odmítá prozradit přesná prodejní čísla svých hodinek Watch, z výroční zprávy lze vyčíst, kolik za ně zhruba zatím utržila – podle všeho více než 1,7 miliardy dolarů.

Kdo by čekal, že se Apple zastaví ve svém obřím růstu, musí si zatím počkat. Firma oznámila například rekordní prodeje Maců, další růst zisků ze služeb a hnacím motorem jsou nadále iPhony.

Magazín VentureBeat se podíval na nejnovější výroční zprávu společnosti a přinesl několik zajímavých zjištění. Jedno je jisté – fiskální rok 2015, ukončený 30. zářím, pro Apple rozhodně neznamenal zpomalení růstu.

Další razantní nárůst výdajů si v uplynulém roce vzal výzkum a vývoj. Zatímco loni Apple v této oblasti utratil 6 miliard dolarů, letos to bylo už 8,1 miliardy a můžeme jen spekulovat, zda lze vyšší výdaje přičíst například automobilovému projektu. Pro srovnání uvádíme ještě čísla z let 2013 a 2012: 4,5 miliardy, respektive 3,4 miliardy dolarů.

[do action=“citace“]Pokles zájmu o iPhony by mohl výrazně ovlivnit čtvrtletní tržby.[/do]

Ještě o něco zajímavější jsou ale čísla, které jdou z výroční zprávy vydedukovat ohledně Watch. Apple – i z důvodu konkurenčního boje – odmítá sdělit jejich prodejní čísla a zahrnuje je do položky Ostatní produkty. Hodinky nicméně podle výroční zprávy „představovaly více než 100% meziroční růst v čistých tržbách z Ostatních produktů“.

Jelikož v roce 2014 vynesly Ostatní produkty 8,379 miliardy dolarů a letos už 10,067 miliardy dolarů, znamená to, že za Watch, které nebyly dostupné ani půl fiskálního roku, Apple utržil minimálně 1,688 miliardy dolarů. Skutečná částka ale bude, například díky propadu iPodů, ještě o něco vyšší. VentureBeat odhaduje, že by se tak v příštím fiskálním roce mohl z hodinek vytvořit alespoň 5miliardový byznys.

Q4-2015-segments

Apple ve výroční zprávě také přiznal, že je dnes zcela závislý na iPhonech, které se v posledním čtvrtletí podílely na výnosech firmy téměř dvěma třetinami. Proto Apple přidal následující větu: „Firma generuje většinu čistých tržeb z jediného produktu a pokles zájmu o tento produkt by mohl významně ovlivnit čtvrtletní čisté tržby.“

U iPhonů je také zajímavá informace, že v roce 2015 vzrostla průměrná prodejní cena iPhonu o 11 procent, to díky iPhonu 6 a 6 Plus, ale samotné prodeje to nijak zvlášť neovlivnilo.

Zdroj: VentureBeat

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  „Hodinky představovaly více než 100% meziroční růst v čistých tržbách“ -> co je tohle za kokotinu? Loni se jich v Q4 prodalo 0. Jiste ze to je obrovsky mezitocni narust. :D

  1) Řeč je o meziročním růstu v rámci celého fiskálního roku, ne pouze za poslední čtvrtletí.
  2) Díky tomu údaji o více než 100 % lze vydedukovat, kolik Apple za Watch utržil.

  1) Znovu – na zacatku fiskalniho roku se AW jeste neprodavali. :D Kdyz sem mel vcera 0 jablek a dneska mam 3 jablka, je to podle vas narust o vice nez 100%? :D
  2) viz 1. Z toho udaje nic vyvedukovat nejde. Je to uplna blbost.

  je to mysleno ze prodej Apple Watch se podili na mezirocnim rustu Ostatni produkty (ze 8,379 mld. na 10,067 mld. $) z vice jak ze 100%. Z toho lze usoudit ze prodeje AW byly vice jak 1,688 mld. $. Uznavam ale ze by se to dalo prelozit presneji, v anglickem originale je to pochopitelnejsi

celý text

Čtěte více.