Zavřít reklamu

V létě loňského roku podal Apple žalobu na společnost Corellium, která se zabývá distribucí virtualizačního softwaru. Trnem v oku byl zejména jeden její softwarový produkt, který emuloval operační systém iOS. Software byl populární zrejména proto, že vývojáři díky němu nemuseli vystavovat svá zařízení restartům či dokonce bricknutí a mohli bezpečně testovat své aplikace. Obě firmy nyní čeká vyjednávání v mediaci.

Virtualizace je – velmi zjednodušeně řečeno – softwarová simulace zařízení, aniž by byla potřeba zakoupit dodatečný hardware. Primárně má sloužit pro potřeby výzkumu a vývoje a testování funkčnosti aplikací. V tomto případě software simuloval iPhone a iPad, díky čemuž mohli vývojáři testovat své aplikace aniž by potřebovali iPhone nebo iPad. Běžným uživatelům virtualizace umožňuje využívat software kompatibilní jen s vybranými operačními systémy. Programy jako 3ds Max, Microsoft Access nebo mnohé hry jsou dostupné pouze pro Windows, ne pro Mac.

Podle Applu je ale virtualizace nelegální replikou iPhonu. Spor, v jehož rámci Apple v srpnu loňského roku obvinil společnost Corellium z porušování autorských práv, upoutal pozornost organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) a dalších aktivistů na poli digitálního práva. Podle těchto organizací dochází v tomto případě k „nebezpečným pokusům rozšířit pravidla zákona Digital Millennium Copyright Act (DMCA)“. Kurt Opsahl z EFF poukázal v této souvislosti na tvrzení společnosti Apple, podle kterého nástroje firmy Corellium obcházejí její technologická opatření, sloužící ke kontrole přístupu k produktům, chráněným autorským právem, a uvedl, že cupertinský gigant svým jednáním „ohrožuje životaschopnost důležitého sektoru vývoje softwaru a výzkumu bezpečnosti iOS“.

Někteří vnímají žalobu jako odklon Applu od poklidné koexistence s nezávislými vývojáři, kteří využívají iOS jailbreak k vývoji nových funkcí a aplikací pro Apple zařízení, případně k nacházení bezpečnostních chyb. Pokud Apple se svou žalobou uspěje a skutečně se zaslouží o to, aby byla tvorba podobných nástrojů postavena mimo zákon, sváže tím ruce nejednomu vývojáři, případně expertům na bezpečnost.

Společnost Corellium na žalobu Applu reagovala minulý pátek prohlášením, že za konáním firmy nestojí ryzí přesvědčení o tom, že by Corellium skutečně porušovalo zákon o autorských právech, ale spíše frustrace, pramenící z „neschopnosti přivlastnit si technologii firmy Corellium a mít bezpečnostní výzkum, související s iOS, pod bezvýhradní kontrolou“. Manželé Amanda Gorton a Chris Wade, zakladatelé Corellia, minulý rok uvedli, že se cupertinská společnost v minulosti neúspěšně pokusila o akvizici Corellia i jejich předchozího startupu s názvem Virtual.

Společnost Apple se k celé věci (zatím) nijak nevyjádřila.

iphone hello

Zdroj: Forbes

.