Zavřít reklamu
iWant

Apple si zpomalováním iPhonů pořádně zavařil. Na společnost míří téměř 30 žalob

iWant

Jakmile se Apple oficiálně přiznal k tomu, že na základě úprav v iOS dochází ke zpomalování iPhonů, bylo jasné že bude ještě veselo. V podstatě druhý den po zveřejnění oficiální tiskové zprávy již byla podána první žaloba, kde jinde než v USA. Následovalo několik dalších, ať už šlo o společné, nebo klasické. V současné době Apple téměř třicítce žalob napříč několika státy a jak se zdá, právní oddělení společnosti bude mít začátek roku 2018 poměrně napilno.

Ve Spojených státech se vůči Applu (zatím) objevilo 24 hromadných žalob s tím, že každý týden přibývá další. Kromě toho čelí Apple žalobám také v Izraeli a ve Francii, kde by mohl být celý případ nejsložitější, neboť je zde chování Applu klasifikováno přímo jako porušení konkrétního spotřebitelského zákona. Navrhovatelé chtějí po společnosti plejádu různých kompenzací, ať už jde o finanční odškodnění všech postižených vzhledem k cílenému zpomalování jejich zařízení, nebo žádají bezplatnou výměnu baterie. Jiní na to jdou trochu mírnější cestou a chtějí dosáhnout pouze toho, že bude Apple uživatele iPhonů informovat o tom, v jakém stavu se baterie v jejich telefonu nachází (něco podobného by mělo dorazit v příští aktualizaci iOS).

Proti Applu se postavila také advokátská firma Hagens Berman, která má jeden výživný právnický duel s Applem za sebou. V roce 2015 se jí podařilo na Applu vysoudit 450 milionů dolarů jako odškodnění za neoprávněnou manipulaci s cenami v rámci iBooks Store. Hagens a Berman se připojují ke všem ostatním s tím, že se Apple dopustil „tajné implementace softwarové funkce, která cíleně zpomaluje postižený iPhone“. Jako jedna z mála žalob se tak soustředí na tajné jednání Applu, místo napadání zpomalování iPhonů jako takových. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se budou tyto soudní spory vyvíjet dále. Apple by mohla celá tato kauza stát mnoho peněz.

Zdroj: Macrumors, 9to5mac