Zavřít reklamu

Jakmile se Apple oficiálně přiznal k tomu, že na základě úprav v iOS dochází ke zpomalování iPhonů, bylo jasné že bude ještě veselo. V podstatě druhý den po zveřejnění oficiální tiskové zprávy již byla podána první žaloba, kde jinde než v USA. Následovalo několik dalších, ať už šlo o společné, nebo klasické. V současné době Apple téměř třicítce žalob napříč několika státy a jak se zdá, právní oddělení společnosti bude mít začátek roku 2018 poměrně napilno.

Ve Spojených státech se vůči Applu (zatím) objevilo 24 hromadných žalob s tím, že každý týden přibývá další. Kromě toho čelí Apple žalobám také v Izraeli a ve Francii, kde by mohl být celý případ nejsložitější, neboť je zde chování Applu klasifikováno přímo jako porušení konkrétního spotřebitelského zákona. Navrhovatelé chtějí po společnosti plejádu různých kompenzací, ať už jde o finanční odškodnění všech postižených vzhledem k cílenému zpomalování jejich zařízení, nebo žádají bezplatnou výměnu baterie. Jiní na to jdou trochu mírnější cestou a chtějí dosáhnout pouze toho, že bude Apple uživatele iPhonů informovat o tom, v jakém stavu se baterie v jejich telefonu nachází (něco podobného by mělo dorazit v příští aktualizaci iOS).

Proti Applu se postavila také advokátská firma Hagens Berman, která má jeden výživný právnický duel s Applem za sebou. V roce 2015 se jí podařilo na Applu vysoudit 450 milionů dolarů jako odškodnění za neoprávněnou manipulaci s cenami v rámci iBooks Store. Hagens a Berman se připojují ke všem ostatním s tím, že se Apple dopustil „tajné implementace softwarové funkce, která cíleně zpomaluje postižený iPhone“. Jako jedna z mála žalob se tak soustředí na tajné jednání Applu, místo napadání zpomalování iPhonů jako takových. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se budou tyto soudní spory vyvíjet dále. Apple by mohla celá tato kauza stát mnoho peněz.

Zdroj: Macrumors, 9to5mac

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Fanatismus je nejhorší věc na světě
  Takže když máš rád ty příklady tak tady je jeden speciálně pro tebe takže když budeš mít auto(treba porsche) a nekdo ti omezí rychlost na 40km hodině tím že se ti méně opotřebuje motor tak ty mu ještě poděkuješ řekneš báječně, tak to je velmi úchylná logika
  Ale jasné že to Apple to nedělal pro zákazníky ,ale pro sebe a větší zisky aby tě donutil koupit si nový model to se nedá okecat

  To je logika jak prase! ??
  Tvoje analogie je správně takhle:

  Máš auto s vysokým výkonem a dochází ti benzín. Dočasným omezením výkonu/rychlosti se sníží spotřeba a ty tak dojedeš i na poslední zbytek benzínu dál. Jakmile načerpáš benzín, výkon auta se vrátí na původní hodnotu.

  Namísto aby se ti motor nečekaně uprostřed křižovatky vypnul a auto se zastavilo.

  A podle tebe; když s autem v krizové situaci dojedeš dál, tak tě to nutí koupit nové auto?? Nenutilo by tě spíš to, že by to auto už nejezdilo? ???

  PS: Jestli jsi chtěl reagovat na moje příklady, tak jsi ani netrefil vlákno. ? To jen doplňuje tvoji schopnost logického uvažování. Ty fanatiku! ?

  Tak to Apple deklaruje.
  1) Zpomalení má být jen pro náročnější operace.
  2) Vymění se stará baterie za novou, a nebude to zpomalovat ani ty náročnější operace.

  To mě připomíná kauzu hidžáb na škole.
  Kočka u nás dostala azyl, tzn. pomoc a ochranu. A na místo vděčnosti ještě žaluje potažmo naši zemi za neposkytnutí pozitivní diskriminace.

  Stejně tak másla, co žalují Apple za to, že jim prodloužil možnost využívání telefonu se starou baterií, resp. že se telefon se starou baterií v kritické chvíli nevypne, a uživatel jej může i nadále používat.

  Jako žalovat zmrzlináře za to, že vám dal více zmrzliny. Nebo pekaře, za větší rohlík. Nebo obuvníka, za lepší podrážku. … ?

  Tak to co píšeš jsou hloupé příklady. Tady od Apple nic většího nebo navíc nemáš. To zpomalení je tak razantní že se ti sice mobil nevyhne když nás méně procent baterie ale ta to je šílené a razantně pomalý i když jsi na full baterii. Takže si vyber. Plný výkon do dejme tomu 20% baterie nebo po celou dobu pomalý křáp? Osobně mi zvoní telefon,už ho slyším ale pořád nemůžu zvednout pac nevidím vyzváněcí obrazovku. Paráda.

  Šmarja, vžtyť to není o aktuálním procentu nabití baterie, ale o celkové opotřebovanosti, resp. stáří baterie.

  Až budeš mít 6 let starou baterii, pochopíš. I třeba ve 100% nabití se ten telefon umí vypnout, když po něm chceš náročnější úkol.

  To ale s iPhone6 zatím nikdo nemohl ověřit. Moje zkušenost je s ještě starším iPhonem, kde bohužel funkcionalitu zpomalení pro zamezení samovolného vypnutí ještě integrovanou neměli.

  To, co popisuješ, je úplně jiný připad.
  Mícháš jablka a hrušky.
  Ty, hloupej příklade. ?

  To “navíc” je možnost využití telefonu i ve chvíli, kdy jinak by se vypnul.

celý text

Čtěte více.