Zavřít reklamu
iWant

Zachovalý Apple-1 se vydražil za více než 8 milionů korun. Šlo o unikátní kousek

iWant

Produkty společnosti Apple nebývají obecně považovány za levnou záležitost – a nemusí se nutně jednat jen o iMac Pro v nejvyšší konfiguraci nebo trojici nejnovějších iPhonů. Do závratných výšin se často dokáží vyšplhat i ceny starších jablečných zařízení v nejrůznějších aukcích. Většinou platí, že čím starší (a zachovalejší) produkt je, tím dráž se prodá. Jak to bylo u mimořádně udržovaného počítače Apple-1, jehož původní cena v době vydání činila 666,66 dolarů?

Na svět přišly celkem dvě stovky původních modelů počítače Apple-1 sestavených a prodávaných oběma Stevy. Z těchto dvou stovek se údajně dochovalo pouze 60 – 70 kousků. Jeden z nich byl nedávno na aukci prodán za 375 tisíc dolarů (přibližně 8,3 milionu korun), přičemž odhadovaná konečná cena se pohybovala mezi 300 a 600 tisíc dolarů. Podle bostonské aukční síně se jednalo o zcela nedotčený model, tedy o počítač, který nebyl nijak upravován ani nepodstoupil žádnou opravu za použití nepůvodních komponentů.

Do svého původního, provozního stavu byl počítač uveden v červnu roku 2018 Coreyem Cohenem, expertem na Apple-1. Právě plná funkčnost je jednou z nejpozoruhodnějších vlastností nedávno vydraženého modelu. Na jeho základní desce nebyly provedeny žádné zásahy. Podle Bobbyho Livingstona z aukční síně RR Auction byli všichni dosaženou cenou nadšeni.

V téže aukci se prodaly ještě další dvě jablečné relikvie: Macintosh Plus podepsaný Stevem Jobsem a dalšími devíti členy Macintosh týmu, a výroční zpráva společnosti Apple – rovněž s podpisem Steva Jobse. Macintosh Plus se podařilo vydražit za 28 750 dolarů, zprávu pak za 23 750 dolarů.

Zdroj: invaluable