Zavřít reklamu

Napříč jablíčkářskou komunitou se již delší dobu řeší očekávaný operační systém iOS 17. Ačkoliv k odhalování nových operačních systémů dochází každoročně v červnu, konkrétně tedy při příležitosti vývojářské konference WWDC, tak i přesto jsou již nyní k dispozici poměrně zajímavé informace o případných novinkách. Delší dobu to pro prakticky nejdůležitější OS od Applu nevypadalo moc dobře.

Řada zdrojů totiž potvrzovala, že je iOS na pomyslné druhé koleji, zatímco hlavní pozornost má být věnována očekávanému AR/VR headsetu, na jehož příchod se Apple připravuje již několik let. Moc k tomu nepřidával ani nepříliš hezký stav iOS 16. Systém jako takový se sice dočkal řady nových funkcí, ale trápila jej chabá výkonnost – vydávání nových verzí sužovaly problémy. Právě s tím také přišly první spekulace o tom, že systém iOS 17 příliš radosti nepřinese.

Od negativních zpráv po pozitivní

Vzhledem k nepříliš šťastné situaci kolem vydávání nových verzí iOS 16 se napříč jablíčkářskou komunitou rozšířily zprávy o tom, že Apple před iOS upřednostňuje zbrusu nový systém xrOS, který by měl běžet na zmiňovaném AR/VR headsetu. Přirozeně se také začalo hovořit o tom, že nadcházející iOS 17 moc novinek nepřinese, ba právě naopak. První spekulace a úniky hovořily o menším počtu novinek a o primárním zaměření na opravy chyb a celkový výkon. To ale postupně přešlo v negativní predikce – iOS 17 se kvůli nižší prioritě bude potýkat s řadou problémů. Nyní se však situace diametrálně otočila. S novými informacemi totiž přišel Mark Gurman, reportér agentury Bloomberg a jeden z nejpřesnějších zdrojů, podle nějž Apple za pochodu mění plány.

Operační systémy: iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 a macOS 13 Ventura

Původní úniky měly být pravdivé – Apple skutečně nezamýšlel žádný větší update a naopak chtěl iOS 17 pojmout jako solidní zapracování na známých problémech a výkonu. Jak už jsme ale zmínili výše, nyní se situace otáčí. Podle Gurmana má Apple s příchodem iOS 17 přinést řadu nesmírně důležitých funkcích. Údajně se má jednat o ty nejžádanější funkce, které jablíčkářům doposud v jejich telefonech schází. Jablíčkářská komunita se tak prakticky v okamžiku proměnila v nadšení.

Proč Apple otočil o 180°

V závěru je ale také ještě otázkou, proč vlastně k něčemu takovému došlo. Jak už jsme uvedli, prvotní plán cupertinské společnosti spočíval v tom, že iOS 17 pojme jako menší update. Díky tomu by se mohl vyhnout problémům, které doprovázely vydání iOS 16. Ten sice přinesl řadu novinek, ale trpěl na zbytečné chyby, což komplikovalo celý proces nasazení. Nyní ale otáčí. Je možné, že Apple začal naslouchat samotných jablíčkářům. Napříč komunitou se totiž šířily poměrně negativní postoje uživatelů, kteří se spekulacemi o chabém, až zanedbaném, vývoji iOS 17 rozhodně spokojeni nebyli. Je proto možné, že Apple přehodnotil priority a zkouší najít řešení, které by uspokojilo co možná nejvíce nejen fanoušků, ale obecně všech uživatelů. Jak ale situace s iOS 17 ve finále dopadne je prozatím nejasné. Apple totiž žádné bližší informace před představením neoznamuje, kvůli čemuž si budeme muset počkat do června na první ukázku systému.

.