Zavřít reklamu

Je to již nějakou dobu nazpátek, co jsme vám přinesli třetí díl seriálu Začínáme s gravírováním. V předchozích dílech jsme si společně ukázali, kde a jak lze gravírovačku objednat a v neposlední řadě jste se mohli dočíst o tom, jak správně gravírku sestrojit. Pokud jste si všemi těmito třemi díly prošli a rozhodli jste se k zakoupení gravírovacího stroje, tak už jej v momentální fázi máte dost možná správně poskládaný a funkční. V dnešním díle se společně podíváme na to, jak funguje software určený k ovládání gravírovačky a na základy jeho používání. Vrhněme se tedy přímo na věc.

LaserGRBL nebo LightBurn

Některým z vás dost možná není jasné, přes jaký program se dá gravírovačka ovládat. Těchto programů je k dispozici hned několik, každopádně k mnoha podobným gravírovačkám jako je ORTUR Laser Master 2, vám bude doporučena bezplatná aplikace LaserGRBL. Tato aplikace je doopravdy velmi jednoduchá, intuitivní a zvládnete v ní prakticky vše, co můžete potřebovat. Kromě LaserGRBL si uživatelé také chválí LightBurn. Ten je na první měsíc k dispozici zdarma, poté za něj musíte platit. Osobně jsem dlouhou dobu testoval obě dvě tyto aplikace a za sebe mohu říci, že mi rozhodně o dost více vyhovoval právě LaserGRBL. Ten je totiž oproti LightBurn opravdu jednoduchý na ovládání a plnění klasických úloh je v něm o dost rychlejší.

Gravírky ORTUR koupíte zde

LightBurn je dle mého názoru určen především pro profesionální uživatele, kteří potřebují k práci s gravírovačkou složité nástroje. Několik dní jsem se snažil aplikaci LightBurn porozumět, prakticky pokaždé to ale skončilo tím, že po několika desítkách minut snažení jsem jej naštvaný vypnul, zapnul jsem LaserGRBL a úkol v něm jednoduše provedl během několika sekund. I kvůli tomu se v tomto díle budeme věnovat pouze aplikaci LaserGRBL, která bude jednak většině uživatelům vyhovovat, a jednak se s ní velmi rychle, především po přečtení tohoto článku, skamarádíte. Instalace LaserGRBL je naprosto stejná jako ve všech ostatních případech. Stáhnete si instalační soubor, provedete instalaci, a poté LaserGRBL pomocí zástupce na ploše jednoduše spustíte. Nutno podotknout, že LaserGRBL je k dispozici pouze pro Windows.

Aplikaci LaserGRBL můžete zdarma stáhnout ze stránek vývojářů

LaserGRBL
Zdroj: LaserGRBL

První spuštění aplikace LaserGRBL

Jakmile poprvé spustíte aplikaci LaserGRBL, tak se zobrazí malé okno. Hned na začátek mohu uvést, že je LaserGRBL k dispozici v češtině – pro změnu jazyka klepněte v horní části okna na Language a zvolte možnost Čeština. Po změnění jazyka věnujte pozornost všemožným tlačítkům, kterých je na první pohled opravdu dost. Aby těchto tlačítek nebylo málo, tak výrobce gravírky (v mém případě ORTUR) přikládá na disk speciální soubor, ve kterém se nachází další tlačítka, která vám mají pomoci se správným ovládáním gravírovačky. Pokud tyto tlačítka nenaimportujete do aplikace, tak se vám bude gravírovačka ovládat opravdu těžko a prakticky nemožně. Import tlačítek provedete tedy tak, že si z CD disku připravíte soubor, jehož název připomíná slovo buttons. Jakmile tento soubor najdete (často se jedná o RAR či ZIP), tak v LaserGRBL klepněte pravým tlačítkem v pravé dolní části vedle dostupných tlačítek na prázdnou plochu a z menu vyberte možnost Přidat vlastní tlačítko. Poté se otevře okno, ve kterém aplikaci nasměrujte na připravený soubor s tlačítky, a poté import potvrďte. Nyní už můžete začít ovládat vaší gravírovačku.

Ovládání aplikace LaserGRBL

Po změně jazyka a importu ovládacích tlačítek už můžete gravírovačku začít ovládat. Ještě předtím byste ale měli vědět, co jednotlivá tlačítka značí a dělají. Začneme tedy v levém horním rohu, kde se nachází několik důležitých tlačítek. Menu vedle textu COM slouží ke zvolení portu, ke kterému je gravírka připojena – změnu proveďte jen v případě, že máte zapojených více gravírovaček. Jinak dochází k automatickému zvolení, stejně jako v případě Baud vedle. Důležité tlačítko se poté nachází napravo od menu Baud. Jedná se o tlačítko zástrčky s bleskem, které slouží k propojení gravírky s počítačem. Za předpokladu, že máte gravírku připojenou k USB a k elektrické síti, tak by mělo dojít k propojení. V některých případech je po prvním připojení nutné doinstalovat ovladače – ty opět najdete na přiloženém disku. Níže se poté nachází tlačítko Soubor pro otevření obrázku, který chcete gravírovat, Průběh po spuštění gravírování označuje samozřejmě průběh. Menu s číslem poté slouží k nastavení počtu opakování, zelené tlačítko play slouží ke spuštění úlohy.

LaserGRBL
Zdroj: LaserGRBL

Níže se poté nachází konzola, ve které můžete sledovat veškeré úlohy, které jsou gravírovačce přiděleny, popřípadě se zde mohou objevit různé chyby a další informace, které s gravírovačkou souvisí. Vlevo dole se poté nachází tlačítka, pomocí kterých se můžete pohybovat s gravírkou po ose X a Y. Nalevo si můžete nastavit rychlost posunu, napravo poté počet „políček“ posunu. Uprostřed se nachází ikona domečku, díky které se laser přesune na výchozí polohu.

LaserGRBL
Zdroj: LaserGRBL

Ovládací prvky ve spodní části okna

Pokud jste provedli správně import tlačítek pomocí výše uvedeného postupu, tak se ve spodní části okna nachází několik tlačítek, která jsou určená k ovládání laseru a k nastavení chování gravírky. Pojďme si všechna tato tlačítka postupně rozebrat, začneme samozřejmě zleva. Tlačítko s blesem slouží ke kompletnímu resetu relace, domeček s lupou poté slouží k přesunutí laseru na výchozí místo, tedy na souřadnice 0:0. Zámek poté slouží k odemčení či zamčení dalšího ovládání směrem napravo – to abyste například omylem nestisknuli ovládací tlačítko tehdy, kdy jste nechtěli. Tlačítko glóbusu se záložkou poté slouží k nastavení nových výchozích souřadnic, ikona laseru poté zapíná či vypíná laserový paprsek. Tři ikony napravo ve tvaru slunce poté určují, jakou sílu bude paprsek mít, od nejslabšího po nejsilnější. Další tlačítko s ikonou mapy a záložky slouží k nastavení hranice, ikona matky poté v konzoli vypíše nastavení gravírky. Dalších šest tlačítek napravo slouží k rychlému přesunu laseru na místo, které tlačítka vyobrazují (tedy do pravého dolního rohu, levého dolního roku, pravého horního rohu, levého horního roku a na horní, dolní, levou či pravou stranu). Tlačítko panáčka napravo poté slouží k pozastavení programu, tlačítko ruky ke kompletnímu ukončení.

LaserGRBL

Závěr

V tomto čtvrtém díle jsme se společně podívali na základní přehled ovládání aplikace LaserGRBL. V další části se konečně podíváme na to, jak do LaserGRBL importovat obrázek, který chcete gravírovat. Kromě toho si ukážeme editor tohoto obrázku, pomocí kterého si můžete nastavit vzhled gravírované plochy, popíšeme si také některé důležité parametry, kterou souvisí s nastavením gravírování. Pokud byste měli jakýkoliv dotaz, rozhodně se v komentářích nebojte zeptat, popřípadě mi napište na e-mail. Pokud budu vědět, rád vám na vaše dotazy odpovím.

Gravírky ORTUR koupíte zde

software a gravírovačka
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz
.