Zavřít reklamu

Je to již nějakou dobu nazpátek, co jsme vám přinesli třetí díl seriálu Začínáme s gravírováním. V předchozích dílech jsme si společně ukázali, kde a jak lze gravírovačku objednat a v neposlední řadě jste se mohli dočíst o tom, jak správně gravírku sestrojit. Pokud jste si všemi těmito třemi díly prošli a rozhodli jste se k zakoupení gravírovacího stroje, tak už jej v momentální fázi máte dost možná správně poskládaný a funkční. V dnešním díle se společně podíváme na to, jak funguje software určený k ovládání gravírovačky a na základy jeho používání. Vrhněme se tedy přímo na věc.

LaserGRBL nebo LightBurn

Některým z vás dost možná není jasné, přes jaký program se dá gravírovačka ovládat. Těchto programů je k dispozici hned několik, každopádně k mnoha podobným gravírovačkám jako je ORTUR Laser Master 2, vám bude doporučena bezplatná aplikace LaserGRBL. Tato aplikace je doopravdy velmi jednoduchá, intuitivní a zvládnete v ní prakticky vše, co můžete potřebovat. Kromě LaserGRBL si uživatelé také chválí LightBurn. Ten je na první měsíc k dispozici zdarma, poté za něj musíte platit. Osobně jsem dlouhou dobu testoval obě dvě tyto aplikace a za sebe mohu říci, že mi rozhodně o dost více vyhovoval právě LaserGRBL. Ten je totiž oproti LightBurn opravdu jednoduchý na ovládání a plnění klasických úloh je v něm o dost rychlejší.

Gravírky ORTUR koupíte zde

LightBurn je dle mého názoru určen především pro profesionální uživatele, kteří potřebují k práci s gravírovačkou složité nástroje. Několik dní jsem se snažil aplikaci LightBurn porozumět, prakticky pokaždé to ale skončilo tím, že po několika desítkách minut snažení jsem jej naštvaný vypnul, zapnul jsem LaserGRBL a úkol v něm jednoduše provedl během několika sekund. I kvůli tomu se v tomto díle budeme věnovat pouze aplikaci LaserGRBL, která bude jednak většině uživatelům vyhovovat, a jednak se s ní velmi rychle, především po přečtení tohoto článku, skamarádíte. Instalace LaserGRBL je naprosto stejná jako ve všech ostatních případech. Stáhnete si instalační soubor, provedete instalaci, a poté LaserGRBL pomocí zástupce na ploše jednoduše spustíte. Nutno podotknout, že LaserGRBL je k dispozici pouze pro Windows.

Aplikaci LaserGRBL můžete zdarma stáhnout ze stránek vývojářů

LaserGRBL
Zdroj: LaserGRBL

První spuštění aplikace LaserGRBL

Jakmile poprvé spustíte aplikaci LaserGRBL, tak se zobrazí malé okno. Hned na začátek mohu uvést, že je LaserGRBL k dispozici v češtině – pro změnu jazyka klepněte v horní části okna na Language a zvolte možnost Čeština. Po změnění jazyka věnujte pozornost všemožným tlačítkům, kterých je na první pohled opravdu dost. Aby těchto tlačítek nebylo málo, tak výrobce gravírky (v mém případě ORTUR) přikládá na disk speciální soubor, ve kterém se nachází další tlačítka, která vám mají pomoci se správným ovládáním gravírovačky. Pokud tyto tlačítka nenaimportujete do aplikace, tak se vám bude gravírovačka ovládat opravdu těžko a prakticky nemožně. Import tlačítek provedete tedy tak, že si z CD disku připravíte soubor, jehož název připomíná slovo buttons. Jakmile tento soubor najdete (často se jedná o RAR či ZIP), tak v LaserGRBL klepněte pravým tlačítkem v pravé dolní části vedle dostupných tlačítek na prázdnou plochu a z menu vyberte možnost Přidat vlastní tlačítko. Poté se otevře okno, ve kterém aplikaci nasměrujte na připravený soubor s tlačítky, a poté import potvrďte. Nyní už můžete začít ovládat vaší gravírovačku.

Ovládání aplikace LaserGRBL

Po změně jazyka a importu ovládacích tlačítek už můžete gravírovačku začít ovládat. Ještě předtím byste ale měli vědět, co jednotlivá tlačítka značí a dělají. Začneme tedy v levém horním rohu, kde se nachází několik důležitých tlačítek. Menu vedle textu COM slouží ke zvolení portu, ke kterému je gravírka připojena – změnu proveďte jen v případě, že máte zapojených více gravírovaček. Jinak dochází k automatickému zvolení, stejně jako v případě Baud vedle. Důležité tlačítko se poté nachází napravo od menu Baud. Jedná se o tlačítko zástrčky s bleskem, které slouží k propojení gravírky s počítačem. Za předpokladu, že máte gravírku připojenou k USB a k elektrické síti, tak by mělo dojít k propojení. V některých případech je po prvním připojení nutné doinstalovat ovladače – ty opět najdete na přiloženém disku. Níže se poté nachází tlačítko Soubor pro otevření obrázku, který chcete gravírovat, Průběh po spuštění gravírování označuje samozřejmě průběh. Menu s číslem poté slouží k nastavení počtu opakování, zelené tlačítko play slouží ke spuštění úlohy.

LaserGRBL
Zdroj: LaserGRBL

Níže se poté nachází konzola, ve které můžete sledovat veškeré úlohy, které jsou gravírovačce přiděleny, popřípadě se zde mohou objevit různé chyby a další informace, které s gravírovačkou souvisí. Vlevo dole se poté nachází tlačítka, pomocí kterých se můžete pohybovat s gravírkou po ose X a Y. Nalevo si můžete nastavit rychlost posunu, napravo poté počet „políček“ posunu. Uprostřed se nachází ikona domečku, díky které se laser přesune na výchozí polohu.

LaserGRBL
Zdroj: LaserGRBL

Ovládací prvky ve spodní části okna

Pokud jste provedli správně import tlačítek pomocí výše uvedeného postupu, tak se ve spodní části okna nachází několik tlačítek, která jsou určená k ovládání laseru a k nastavení chování gravírky. Pojďme si všechna tato tlačítka postupně rozebrat, začneme samozřejmě zleva. Tlačítko s blesem slouží ke kompletnímu resetu relace, domeček s lupou poté slouží k přesunutí laseru na výchozí místo, tedy na souřadnice 0:0. Zámek poté slouží k odemčení či zamčení dalšího ovládání směrem napravo – to abyste například omylem nestisknuli ovládací tlačítko tehdy, kdy jste nechtěli. Tlačítko glóbusu se záložkou poté slouží k nastavení nových výchozích souřadnic, ikona laseru poté zapíná či vypíná laserový paprsek. Tři ikony napravo ve tvaru slunce poté určují, jakou sílu bude paprsek mít, od nejslabšího po nejsilnější. Další tlačítko s ikonou mapy a záložky slouží k nastavení hranice, ikona matky poté v konzoli vypíše nastavení gravírky. Dalších šest tlačítek napravo slouží k rychlému přesunu laseru na místo, které tlačítka vyobrazují (tedy do pravého dolního rohu, levého dolního roku, pravého horního rohu, levého horního roku a na horní, dolní, levou či pravou stranu). Tlačítko panáčka napravo poté slouží k pozastavení programu, tlačítko ruky ke kompletnímu ukončení.

LaserGRBL

Závěr

V tomto čtvrtém díle jsme se společně podívali na základní přehled ovládání aplikace LaserGRBL. V další části se konečně podíváme na to, jak do LaserGRBL importovat obrázek, který chcete gravírovat. Kromě toho si ukážeme editor tohoto obrázku, pomocí kterého si můžete nastavit vzhled gravírované plochy, popíšeme si také některé důležité parametry, kterou souvisí s nastavením gravírování. Pokud byste měli jakýkoliv dotaz, rozhodně se v komentářích nebojte zeptat, popřípadě mi napište na e-mail. Pokud budu vědět, rád vám na vaše dotazy odpovím.

Gravírky ORTUR koupíte zde

software a gravírovačka
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Zdravim Vás. Dobre sa to číta hlavne mne, ktorý vlastním podobnú gravírovačku. Chcem s ňou hlavne rezať papier do hrúbky 1mm. Verím, že sa budete venovať aj tomu ako dosiahnuť, aby výsledný rozmer zodpovedal predlohe. Napr. stanovil som šírku obrázku 30 mm (teda ak rozmer v programe pod číslom 30 myslí mm) výsledok však bol len 25 mm. Kruh nedokázal spraviť vôbec a písmo nestálo za nič. Dozviem sa tu o týchto veciach? Ďakujem

  Musím poděkovat autorovi těchto stránek, protože mne zveřejněním tohoto návodu, rozhoupal ke koupi gravírky. Gravírka koupená v Číně, doručena do 4 dnů (slovy čtyř dnů). Nakupuji na čínských shopech zcela běžně, a doposud žádný problém. S těch několika desítek položek, které jsem objednal, tak pouze ve dvou případech nebyly doručeny. Po reklamaci ihned vrátili peníze. Mohu jen doporučit. A pokud jde o tuto gravírku, tak určitě bych uvítal další rady a návody.

  Zdravím,
  chtěl bych se zeptat na sílu laseru. Síla se dá nastavit jen v tom programu na 3 intenzity?
  Nebo pokud má laser např. max výkon 5W, tak výkon si můžu nastavit podle sebe. Jde mi to to, že když jsem se díval na video gravírky
  https://www.banggood.com/NEJE-MASTER-2-Upgraded-3500mW-DIY-Laser-Engraving-Machine-CNC-Wood-Router-Laser-Engraver-Cutter-Printer-Print-Logo-Picture-Laser-Engraving-Machine-p-1448860.html?utm_source=google&utm_medium=cpc_ods&utm_content=ruby&utm_campaign=ruby-sds-wah-czw&ad_id=459234431239&gclid=Cj0KCQjwzbv7BRDIARIsAM-A6-3zrAusOVS2f42w3In83C995SCs1Js5xh6DO5cA2dxSHtgOjKILJ2YaAplsEALw_wcB&cur_warehouse=CN, tak při gravírování překližky měnili laser při hravírování a při řezání.
  Děkuji za odpověd

  Sílu si můžete nastavit jak chcete. Konkrétně se nastavuje, jak rychle se laser pohybuje. Čím je rychlost větší, tím je síla menší.

  Laser musí podporovat řízení výkonu, jinak klik v okně LaserGRBL skoro vpravo, úpně dole – kde je řízení výkonu, rychlost a urychlení (S,G1,G0).

  Dobrý den, prosím vás mám koupený laser z Číny graviruje mi zrcadlové a nevím čím to může být. Mám program engraving master. A ještě se chci zeptat je někde řezání překližky nebo se řeže rychlosti laseru ? Nemohu najít hloubku řezu. Děkuji za odpověď Jarda

  Z vlastní zkušenosti – zkusil bych prohodit kabely k motorům. Já si takhle špatně zapojil osové motory a taky jsem gravíroval zrcadlově. Samozřejmě po prohození kabelů nezapomenout přenastavit nulu (záleží i na typu laseru).

  Tiež mám problém s opačným smerom pohybov. Tie káble majú zalisované koncovky tak sa prehodiť nedajú pokial ich nepostrihám. Najprv som to skúšal v programe Benbox a tam to šlo správnym smerom. Len je nestabilný tak som chcel vyskúšať GRBL a zrazu to ide opačne. V čom to je ?

  Zdravím, ja jsem preinstaloval ovladace a slape jak ma. Puvodne jsem si obrazek zrcadlil v nastaveni pred palenim. A co se tyce rezani, tak mam nejslabsi laser, 2,5W, a nedam ni 3mm preklizku.. zkousel jsem max vykon, minimum pohybu a po hodine jsem nevyrizl ani ctverec 5×5 cm.. jdu do 40W, jak to pujde.. jinak hloubku urcuje rychlost, pripadne sila paleni..

  Zdravím,

  Skvělé články jak začít. Pokud byste měl čas, potřeboval bych poradit. Dorazil Mi Ortur Master 2 20w verze. Připojení, instalace, vše bez problémů. Problém nastal při pohybu laseru po ose y. Do koncových poloh se laser přesune bez problémů, ale při pálení nebo mapování se namísto jedním směrem posouvá rameno po ose y sem a tam o jeden krok a prakticky pálí jednu čáru. Jakmile pohybuji s touto osou pomocí šipek v LaserGRBL, tak klikám na šipku dolů a laser se posouvá nahodile nahoru nebo dolů. Jakoby si plete směr. Nikde se mi nepodařilo najít řešení. Stejná chyba se vyskytuje v LightBurn na MACku. Ozubený pásek jsem došponoval, USB kabel zkusil vyměnit, konektory kontroloval, nikde žádné vůle. Už jsem v koncích.

  Zdravím,jsem nováček,koupil jsem si gravirku,navody jak pridat tlacitka nefunguji,nevím co s tím.Nekdo kopel Rybitví,pardubic kdo by mi s tím pomohl?dekuji

  Na základě tohoto skvělého seriálu jsem si také koupil Ortur Master 2 15W a jsem velice spokojený. Fakt dorazil za 5 dní! A to v době před vánocemi! Mám jen jednu otázku – kde stáhnu ty tlačítka?

  Někdo zkušenosti s Atomstack A5?

  dobrý den,
  mám doma Atomstack A5 Pro a jsem velice spokojený. dokoupil jsem si k tomu ještě rotační nástavec a mašinka mi dělá radost. jako SW jsem si pořídil LightBurn, pracuji na Mac (LaserGRBL je pro PC, instalace na mac by byla složitější, ale také by to šlo) a jak s HW tak i SW nebyl žádný problém – instalace, připojení, komunikace SW a HW,… Trošku si pořád hraji s tím, že různé materiály se řežou/gravírují jinak, ale spoustu nastavení již mám odzkoušené a fungují.Vypaloval jsem do překližky – topolová, buková – výsledky jsou úžasné. zkoušel jsem i kůži a také dobré. velice pěkně řeže papír. z mého pohledu mohu jen doporučit a myslím si, že nadělá spoustu radosti nejen vám, ale pokud výsledky svého hraní někomu věnujete, tak uvidíte tu radost

  Zdravím.
  Mám problém s připojením gravírovačky přes USB kabel. Nechce se spojit se softwarem. Ovladač Driver_CH340SER jsem nainstaloval. Mám staženou verzi LaserGRBL 4.3.0
  Děkuji předem za radu.

  Vyřešeno :-)
  poslední nápad na řešení vyšel:
  – vypnutí gravírovačky tlačítkem a znovu zapnutí
  – resetování tlačítkem RESET na ovládací desce

  Pak software už našel ihned port na spojení (nebyl to COM1, který nešel změnit do té doby) a připojil se.

  Dobrý den, už jste se setkal někdy s problémem že svg export z illustratoru si GRBL přechroustá a změní scale? Všechno se mi několiknásobně zvětší. Díky za radu Martin

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se někdo nesetkal se stejným problémem jako já… Gravírka funguje, vše je OK včetně laseru, jen mě trápí posouvání po osách. Lze pohybovat pouze z levého dolního rohu do právého horního, tedy naproti sobě, jinám se gravírka nepřesune, respektive buď se přesune jinam než má, nebo se „škube. Umí mi někdo poradit? Děkuju moc.

  Má někdo radu jak upravit text (GRBL, LightBurn) tak aby po vyřezáni do kartonu nevypadávaly písmena ? (O, A, B, …) tj. aby bylo možné „vložit“ malé spojky .

  Zdravím, neřešil někdo problém s nepřesností osy X? Jaksi mi během gravírování přeskočí o pár mm a výsledek je na vyhození. Řemeny i kabely jsou v pohodě.

  Měl jsem stejný problém. Stačilo nastavit rozběhové a doběhové hodnoty v nastavení GRBL a vše běhá, jak má. Zkusím někde zjistit ta čísla….

  Zdravím, nemáte někdo stažené custombuttons.gz, které byste mi mohli poskytnout. Gravírka Ortur Laser Master Pro S2 dorazila bez CD a link na stránkách výrobce nefunguje.děkuji

  Zdravim, nevite jak nastavit laser? Cim vic jsem toho udelala, tim je linie laseru hrubsi. Poradite? Diky

  problém bude v zasviněné čočce laseru, která již nedokáže zaostřit (jako špinavé brýle) kouř z pálení se usazuje na čočce a postupem času se světlo laseru na nečistotách rozptyluje a tím je stopa laseru na obrobku širší a síla paprsku slabší. Pomáhá a) výměna čočky u laseru kde to jde a zároveň pomocné ofukování vzduchem, které odvádí spaliny od laseru aby se neusazovaly. b) řeší to samotná laserová jednotka pomocí větráčku chlazení (některé novější a silnější lasery) nebo se musí přidat ofuk externě (používají se vzduchové pumpy k jezírkům atp.)

  Zdravím,jsem uplný začátečník a rád by jsem se zeptal jestli je možné někde stáhnout potřebný soubory k vypálení.Jsou někde k nalezení nějako volné šablony?Děkuji

  Dobrý deň mám otázku ohľade DPI je na to nejaká tabuľka čo sa týka koľko je to čiar na mm niekde som to videl ale niesom si istý. Ďakujem

  Dobrý den, koupil jsem si Atomstack A10 Pro a potřeboval bych poradit, protože jsem úplný začátečník. Nevím jak v jednom obrázku nastavit v jedné úloze řezání a gravírování. Samostatné řezání, popřípadě gravírování nějak zvládám, ale nevím jak to nastavit v jedné úloze? Používám RGBL. Děkuji za radu,

  Dobrý den, pár dní (rozuměj 2) pracuju v programu GRBL. Pálím laserem text do plastových štítků. jedná se o tři řádky v rozměru plochy 12 x 6 cm. Laser při psaní chaoticky přejíždí sem tam a vždy najednou vypálí třeba jen část písmene. Jde nastavit aby text psal postupně (jako kdybych to psal já písmeno po písmeni, slovo po slovu). jezdí fakt nesmyslně a trvá to dlouho. Zatím jsem na to nepřišel. Děkuji

celý text

Čtěte více.