Zavřít reklamu

V minulém díle seriálu Začínáme s gravírováním jsme si společně řekli pár informací o tom, jak vybrat správnou gravírku (děkuji za tento název panu Richardovi S. z diskuzí :-)). Hned na začátek bych rád reagoval na pár komentářů, které se u minulého dílu objevily – především poté ohledně prořezávání a praktických zkušeností. Chtěl bych podotknout, že doopravdy patřím v tomto oboru za amatéra a laika a nejsem schopný rozlišit, jakou silou lze například proříznou břízu. Rozhodně se ale nebojte toho, že bychom si v jednom z dalších dílů neuvedli nějaká přesná nastavení, která jsou vhodná ke gravírování či prořezávání různých materiálů. Rád bych u tohoto seriálu zachoval chronologii a psal všechno postupně, abychom neskákali od jednoho tématu k druhému.

Skládání není brnkačka!

Tento třetí díl je určený všem uživatelům, kteří si gravírovačku před nějakou dobou objednali a čekají na její dodání, popřípadě těm uživatelům, kterým už dorazila a chtějí zjistit, jak ji správně složit. I když se skládání gravírovačky podle návodu může zdát jako velmi jednoduchá záležitost, tak věřte, že až tak jednoduché to rozhodně není. Hned teď vám mohu sdělit, že na správné a přesné složení gravírovačky byste si měli vzít na pomoc ještě jednoho člena rodiny či třeba kamaráda, časová náročnost stavby a „úprav“ je poté v rámci hodin. Vrhněme se tedy přímo na věc a pojďme se společně podívat na to, jak lze gravírovačku správně složit.

Bez návodu se neobjedete

Vzhledem k tomu, že je každá gravírka jiná, tak je nutné, abyste si samozřejmě připravili návod, bez kterého se v tomto případě neobejdete. Prakticky všechny gravírovačky vám přijdou rozložené v podlouhlých krabicích, jelikož by cestu přes celý svět ve složené formě nemusely přežít. Krabici tedy klasicky opatrně otevřete, vytáhněte si všechny díly na stůl, otevřete si krabičku či sáček se spojovacím materiálem a nachystejte si základní nástroje – potřeba bude určitě křížový šroubovák, ale také například malý klíč. Nyní je nutné, abyste zkusili pohledem zjistit, k čemu různé díly slouží – pokud si totiž vytvoříte představu, bude se vám gravírka skládat o mnoho lépe. Klidně se podívejte na již složenou gravírovačku na internetu, rozhodně vám to hodně pomůže.

ortur laser master 2

V případě mé nové gravírovačky, kterou se stal ORTUR Laser Master 2, byl návod v určitých bodech lehce nesrozumitelný, a tak se připravte na to, že se párkrát budete určitě muset vrátit o pár kroků zpět a gravírovačku lehce rozložit. Jakmile však chytíte správný „drajv“, tak už vám celá stavba půjde od ruky. Jednoduše se snažte držet přiloženého návodu a používejte také selský rozum, který vám případné mezery v manuálu pomůže vytěsnit. Gravírovačka se nejčastěji skládá z hliníkového rámu, který k sobě musíte sešroubovat tzv. L spojkami. Nechybí samozřejmě plastové nožky, na kterých celý rám stojí, pojezdy, po kterých se celá gravírovačka pohybuje, samotný laser, a také kabeláž. V tomto případě vám s konstrukcí celého stroje už asi nijak nemohu pomoci, mohu vám ale dát pár rad, díky kterým se vyhnete opětovnému skládání.

Rady pro správné složení

Většina z nás je zvyklá, že bychom neměli například u nábytku dotahovat šrouby a veškeré části úplně „na fest“, tedy že bychom je měli přitahovat, ale ne vší silou a ještě více. To ale v tomto případě neplatí. Pokud se chystáte sestavovat gravírku, tak berte v potaz, že především tělo a pojezdy jsou to, co určuje přesnost stroje. Osobně jsem se několik dní potýkal s tím, že mi gravírka gravírovala nepřesně, vracela se na původní místo a jednoduše nejezdila tak, jak měla. Zatímco jsem hledal problém v softwaru a už jsem byl připraven gravírovačku reklamovat, tak se mi podařilo najít informace o tom, že je nutné vše pořádně dotáhnout. Kromě hliníkového těla je nezbytně nutné, abyste co možná nejvíce napnuli, a poté pomocí šroubů a matek zajistili, pojezdy, po kterých gravírka jezdí. V tomto případě se vám bude hodit druhý člen rodiny, kde vybudete například pojezdy natahovat a druhý člen utahovat šrouby a matky. Dále je nutné pevně sešroubovat modul laseru k pohybující se části, aby nedocházelo při gravírování k artefaktům a nepřesnostem. Samozřejmě se nesnažte „rvát“ šrouby na doraz v případě plastových dílů, ale jen u těch hliníkových a pevnějších materiálů.

Pokud se chcete přesvědčit o tom, že je správné sestavení gravírovačky doopravdy velmi důležité, tak vám níže přikládám obrázek toho, jak mi po prvním gravírování, kdy gravírka nebyla správně sestavena, vypálila čtverec. Jakmile došlo k opětovnému složení a přitažení veškerých částí, tak už se čtverec vygravíroval naprosto přesně.

čtverec ortur laser master 2
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Manuální ostření

U laserových gravírovaček dále bývá možnost manuálního ostření laseru. V závislosti na tom, jak daleko je objekt, na který gravírujete, od laseru vzdálen, tak je nutné laser zaostřit. Toho docílíte tak, že začnete koncem laseru jednoduše točit. Rozhodně tohle nedělejte tehdy, kdy gravírovačka běží! Laserový paprsek by vám mohl na ruce udělat nepěkné tetování. Stačí si laser pustit na nejmenší sílu a snažit se konec paprsku nastavit tak, aby byl na objektu co nejmenší. Při ostření vám hodně pomůžou ochranné brýle s barevným filtrem, díky kterým uvidíte konec paprsku o mnoho přesněji, než kdybyste se na něj dívali očima.

ortur laser master 2 detaily
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Ovládání gravírky

Co se týče ovládaní gravírovačky, respektive jejího zapnutí, vypnutí či restartování, tak u většiny strojů tyto úkony provádíte na předním panelu. Na něm se nejčastěji nachází dvě tlačítka, kdy jedno slouží jednak pro zapnutí a vypnutí (většinou je nutné tlačítko podržet), druhé tlačítko poté slouží k restartu či tzv. emergency STOP – okamžitému vypnutí. Kromě těchto tlačítek najdete na předním panelu také dva konektory – první z nich je USB a přenáší se pomocí něj data, druhým je poté klasický konektor pro dodání „šťávy“. Oba tyto konektory jsou důležité a musíte je mít připojené po celou dobu gravírování. Při gravírování se tak snažte vyhnout tomu, abyste se jich dotýkali – v některých případech může dojít ke ztrátě spojení a gravírování se přeruší. Některé gravírky jsou sice schopné svou činnost obnovit tam, kde přestaly, ale i přesto se jedná o zbytečný a riskantní proces.

Závěr

V dalším díle tohoto seriálu se společně podíváme na další tipy pro gravírování a konečně si ukážeme také software a jeho prostředí, ve kterém se většina podobných gravírek ovládá. Pokud máte nějaké otázky či poznatky, určitě se je nebojte napsat do komentářů. Velmi rád na ně odpovím, tedy pokud budu znát odpověď, a popřípadě je zmíním v dalších článcích. Na úplný závěr zmíním, že je při gravírování velmi důležitá bezpečnost – vždy tedy používejte ochranné brýle a ideálně také ochranu rukou. Tak zas někdy a gravírování zdar!

Gravírky ORTUR koupíte zde

.