Zavřít reklamu

Žádný operační systém není bezchybný. To samozřejmě platí i pro iOS, ve kterém byla objevena nová, poměrně zajímavá chyba. Na ni upozornil bezpečnostní expert Carl Schou, který po připojení k Wi-Fi síti se specifickým názvem najednou nemohl používat jakékoliv Wi-Fi služby včetně AirDropu. V takovém případě nepomáhá ani restartování telefonu, ani změna SSID sítě.

Novinky z iOS 15 ve FaceTime:

Problém spočívá v již zmiňovaném specifickém názvu Wi-Fi sítě, ke které je nutné se pro replikování problému připojit. V takovém případě SSID musí být ve tvaru „%p%s%s%s%s%n“ bez uvozovek. Kamenem úrazu je v tomto případě znak procenta. Ačkoliv běžní uživatelé v tom nemusí vidět velký problém, vývojáře pravděpodobně hned napadne, že by chyba mohla spočívat ve špatném parsování. V programovacích jazycích se totiž častokrát onen znak procenta používá v textových řetězcích, kde slouží například k vypsání obsahu dané proměnné. Těchto způsobů je samozřejmě hned několik.

wifi mobilní data iphone
Zdroj: SmartMockups

Nějaká interní knihovna systému iOS následně s vysokou pravděpodobností nedokáže s tímto zápisem pracovat, což vyústí v zaplnění paměti a následné vynucené ukončení procesu – a zakázání Wi-Fi. To systém udělá sám, aby zamezil případným problémům. Dávejte si pozor, k jakým Wi-Fi sítím se připojujete. Kdybyste ale přeci jen na tento problém již narazili, nezoufejte, stále existuje řešení. V takovém případě by mělo postačit obnovit nastavení sítě. Stačí tedy otevřít NastaveníObecnéResetovatObnovit nastavení sítě.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více