Zavřít reklamu

V úterý jsme se dočkali představení velice očekávaných Maců poháněných čipem Apple Silicon. Při samotné Keynote kalifornský gigant chválou skutečně nešetřil a svůj čip M1 označil za nejlepší vůbec. Bohužel jsme se ale nedočkali uvedení žádných konkrétních čísel, a proto „brutální výkon“ nových jablečných počítačů vzbuzuje spíše více otázek. Dnes se však na internetu objevily první benchmarkové testy, které víceméně jablečnou chválu potvrzují.

M1
Zdroj: Apple

Samotné výsledky se objevily na platformě Geekbench 5. Díky tomu tak máme k dispozici alespoň nějaká data, která ukazují tyto nové kousky ve srovnání s konkurencí. Záře reflektorů v tomto případě upadá především na nový MacBook Air, ve kterém dokonce nenajdeme ani ventilátor. Tento kousek totiž dokázal v testu na jedno jádro získat 1687 bodů a v testu na více jader 7433 bodů. Podle dat databáze Geekbench by měl laptop běžet na taktovací frekvenci 3,20 GHz. Když výsledky Airu porovnáme s doposud nejvýkonnějším jablečným zařízením (podle platformy Geekbench), kterým je zářijový iPad Air s čipem Apple A14, tak uvidíme první nárůst ve výkonu. Tablet totiž v testu získal 1585 bodů na jedno jádro a 4647 bodů na více jader.

S poměrně šílenějšími daty se ale setkáme, když vedle sebe postavíme zmiňovaný MacBook Air s čipem M1 a 16″ MacBook Pro ve vrcholové konfiguraci s procesorem Intel Core i9 10. generace s frekvencí 2,4 GHz z roku 2019. Jak můžete na přiloženém snímku vidět, tento loňský model v testu na jedno jádro získal 1096 bodů a v testu na více jader 6870 bodů. Navzdory tomu, že Air dokázal porazit i 16″ model Pro, tak se dá očekávat, že v případě grafického výkonu by pokulhával.

Na zajímavější informace ale narazíme při pohledu na Mac mini a MacBook Pro. Tyto modely sice nabízí totožný čip, ale zároveň jsou vybaveny aktivním chlazením v podobě ventilátoru. Přesně díky tomu by si čip měl dovolit jít do vyšších teplot a nabídnout tak lepší výkon, protože je schopen vyšší výkon uchladit. Mac mini ale v testu na jedno jádro získal 1682 bodů a v testu na více jader 7067 bodů. V případě MacBooku Pro s 16GB operační pamětí jde o 1714 a 6802 bodů. Všechny testy z databáte si můžete prohlédnout zde.

Čip Apple M1
Zdroj: Apple

Samozřejmě je nutné počítat s tím, že se jedná o pouhé benchmarkové testy, které nám toho o výkonu samotného stroje zase tolik prozradit nemusí. Geekbench je navíc v poslední době silně kritizován za výsledky, jež v mnoha případech neodpovídají realitě. Na přesnější informace si proto budeme muset počkat až do doby, kdy se nové Macy dostanou do rukou prvních zahraničních recenzentů. Věříte v přechod na platformu Apple Silicon, nebo se podle vás jedná o krok zpět?

.