Zavřít reklamu

Při příležitosti včerejší Keynote se nám Apple pochlubil s velice očekávanou novinkou, kterou je nový jablečný čip Apple M1. Ten nejprve zavítá do MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini. Jak jistě všichni víte, jedná se o řešení přímo z dílny kalifornského giganta, které si zakládá na více než deseti letech zkušeností s čipy z iPhonů, iPadů a Apple Watch a na ARMové architektuře. Zajímavostí však je, že tímto totožným kouskem jsou osazeny všechny tři zmiňované Macy, avšak přesto se mezi nimi nachází výkonnostní rozdíl. Jak je to možné?

mpv-shot0361
Zdroj: Apple

Pojďme se ještě podívat na samotné jablečné laptopy. Když se podíváme do historie, v okamžiku zjistíme, že model Pro se vždy pyšnil výkonnější procesorem, a to například v počtu jader či taktovací frekvenci. Letos je tomu ale trošku jinak. Laptopy se od sebe na první pohled odlišují pouze rozdílným tvarem a cenou, protože jinak nabízí stejné možnosti na poli úložiště, stejný počet Thunderbolt/USB 4 portů, stejné možnosti i v případě operační paměti a stejný výše zmiňovaný čip. Ten nejpodstatnější rozdíl, který odlišuje nový MacBook Pro a Mac mini od Airu, jsme ale doposud nezmínili – ventilátor.

Bezesporu největším rozdílem v těchto 13″ MacBookcích je v tom, že model Pro se pyšní ventilátorem, kdežto Air ne. Přesně tento fakt přímo zodpovědný za odlišný výkon těchto dvou strojů a doslova definuje jejich rozdíl. Dalo by se totiž říci, že téměř všechny dnešní procesory za správných podmínek dokáží běžet podstatně rychleji. Tou podmínkou je každopádně kvalitní chlazení. Proto údaje o taktovací frekvenci již nejsou natolik relevantní – CPU se dají totiž poměrně snadno přetaktovat například skrze takzvaný Turbo Boost na vyšší frekvenci, na které se ale kvůli slabému chlazení nedokáží udržet, a proto dochází k různým problémům. Naopak na výkon dokáže daleko lépe poukázat TDP (ve Wattech) neboli nejvyšší možný tepelný výkon procesoru.

O TDP si můžete přečíst zde:

A přesně v tom je největší rozdíl u všech třech včera představených Maců, což následně potvrdil i samotný Apple. Všechny z nich se pyšní totožným čipem M1 (v případě vstupního Airu má však grafické jádro uzamčené) a teoreticky by tak měly nabízet na chlup stejný výkon. Přítomnost aktivního chlazení v podobě ventilátoru v Macu mini a MacBooku Pro ale produktům umožňuje udržet extrémní výkon po daleko delší dobu.

Chlazení MacBooku Pro
Ventilátor u 13" MacBooku Pro; Zdroj: Apple

Přesná data o výkonu nových Maců prozatím nejsou k dispozici. Jak si tyto kousky povedou v běžném zatížení je proto tedy nejasné. Můžeme ale počítat s tím, že se bude jednat o krok kupředu, který posune možnosti jablečných počítačů o několik úrovní vpřed. To si můžeme odvodit z neuvěřitelného výkonu, jež se ukrývá v pouhém iPhonu. Co si o novém čipu M1 myslíte vy? Zastáváte názor, že přechod na Apple Silicon posune výkon platformy Mac, nebo se naopak jedná o hloupý experiment, který se kalifornskému gigantovi následně vymstí?

.