Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a veškeré spekulace či různé úniky necháváme stranou. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Na trh přichází kamera kompatibilní s Apple HomeKit

V dnešní době bezpochyby dochází k rozmachu takzvaných chytrých domácností. Pravděpodobně většina z nás již nyní vlastní, nebo případně uvažuje o chytrém osvětlení, které nám dokáže zprostředkovat efektivní pohodlí. V poslední době můžeme hodně slyšet o chytrých bezpečnostních prvcích, kde můžeme zařadit i samotné chytré kamery. Na trh aktuálně míří kamera Eve Cam, jejíž představení jsme se dočkali již v lednu při příležitosti veletrhu CES. Kamera je určena pro zabezpečení domácností a je plně kompatibilní s Apple HomeKit. Pojďme se na tento produkt společně podívat a odhalme jeho hlavní přednosti.

Eve Cam dokáže nahrávat ve FullHD rozlišení (1920 x 1080 px) a nabízí parádní 150° pozorovací úhel. Nadále je vybavena infračerveným senzorem pohybu, nočním viděním, pomocí které dokáže vidět až do vzdálenosti pěti metrů, a nabízí mikrofon a reproduktor pro oboustrannou komunikaci. Kamera dokáže natáčet kvalitní záznam, jež následně ukládá přímo na iCloud. Pokud si ale platíte za větší úložiště (200 GB, nebo 1 TB), s podporou funkce Zabezpečené video HomeKitu se vám nebudou záznamy počítat do vašeho prostoru. Obrovskou výhodou je, že jsou videa a přenosy přenášeny s koncovým šifrováním a samotná detekce pohybu prochází přímo v jádru kamery. Veškerý nahraný materiál je na iCloudu uložen po dobu deseti dní, kdy si jej můžete prohlédnout přímo z aplikace Domácnost. Za vyzdvižení také rozhodně stojí bohaté notifikace. Ty vám budou chodit přímo ze zmiňované Domácnosti, a to v případě detekci pohybu a ostatních. Kameru Eve Cam si aktuálně můžete předobjednat za 149,94 € (zhruba 4 tisíce korun) a s expedicí by se mělo začít 23. června.

Google v potížích: Špehoval uživatele v anonymním režimu

Prohlížeč Google Chrome se mezi uživateli internetu těší obrovské popularitě a bezpochyby jej můžeme označit za jeden z nejoblíbenějších. Není navíc žádným tajemstvím, že se Google maximálně snaží sbírat data o svých uživatelích, díky čemuž jim dokáže perfektně personalizovat reklamu a adekvátně tak oslovit co možná největší skupinu. Pokud si ale nepřejete být na internetu sledováni, nechcete za sebou zanechat žádnou historii či soubory cookies, pochopitelně se rozhodnete pro použití anonymního okna. To totiž slibuje maximální možnou anonymitu, kdy o vás získá přehled pouze správce sítě, poskytovatel internetu nebo provozovatel navštíveného serveru (což se dá ještě obejít pomocí VPN). Včera ale na Google přišla velice zajímavá žaloba. Podle ní totiž Google sbíral data všech uživatelů i v anonymním režimu, čímž ilegálně zasáhl do jejich soukromí.

Google
Zdroj: Unsplash

Žaloba byla předložena u federálního soudu v San Jose, ve státu Kalifornie, kdy obviňuje společnost Alphabet Inc (pod kterou Google spadá) ze sběru informací, přestože si lidé přejí a je jím slíbeno být takzvaně inkognito. Google údajně zmiňovaná data sbírá pomocí Google Analytics, Google Ad Manager a dalších aplikací či doplňků, přičemž ani nezáleží na tom, zdali uživatel klikl na reklamu od Googlu či ne. Problém by se měl údajně týkat i chytrých telefonů. Největší světový vyhledávač si tímto sběrem informací dokázal zjistit řadu cenných informací o samotném uživateli, mezi což můžeme zařadit například jeho přátele, koníčky, oblíbené jídlo a co rád nakupuje.

Google Chrome anonymní režim
Zdroj: Google Chrome

Největší problém ale spočívá v tom, že si lidé nepřejí být sledováni při používání anonymního režimu. Sami se totiž zamyslete. Jaké stránky navštěvujete, když přecházíte do inkognito režimu? V drtivé většině případů jde o citlivé až intimní informace, které by nás dokázaly v momentě zostudit, či nám ublížit a pošpinit naše jméno. Podle žaloby by se tento problém měl dotknout několika milionů uživatelů, kteří procházeli síť Internet pomocí anonymního režimu od roku 2016. Za porušení federálních zákonů o odposlechu a kalifornských zákonů o soukromí by si měl Google připravit 5 tisíc dolarů za uživatele, což se ve výsledku může vyšplhat až na 5 miliard dolarů (zhruba 118 miliard korun). Jak to bude s případem nadále je prozatím nejasné. Myslíte si, že Google bude muset tuto částku skutečně zaplatit?

Apple a soukromí v Las Vegas
Zdroj: Twitter

V tomto směru si můžeme pro porovnání vzít naši oblíbenou společnost Apple. Gigant z Cupertina si totiž na soukromí svých uživatelů přímo zakládá, což potvrzuje hned několik funkcí. Zhruba před rokem jsme například mohli poprvé spatřit vychytávku s názvem Sign in with Apple, díky čemuž druhá strana nemůže získat ani náš email. Jako další příklad si můžeme uvést jablečnou propagaci z ledna 2019, kdy během veletrhu CES Apple vsadil na billboard s textem „Co se stane na vašem iPhonu, zůstane na vašem iPhonu“. Tento text pochopitelně přímo naráží na známou hlášku „Co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas“.

.