Zavřít reklamu

„Něco velice nebezpečného se děje ve státech této země,“ načal svůj příspěvek na redakční straně listu The Washington Post Tim Cook. Výkonný ředitel Applu už nemohl jen sedět a přihlížet, jak se napříč Spojenými státy šíří diskriminační zákony, a rozhodl se proti nim veřejně vystoupit.

Cookovi se nelíbí zákony, které umožňují lidem odmítnout obsloužit zákazníka, pokud je to nějakým způsobem proti jejich vyznání, například pokud je zákazník homosexuál.

„Tyto zákony ospravedlňují nespravedlnost předstíráním, že brání něco, na čem mnohým tak záleží. Staví se proti základním principům, na kterých byl vybudován náš národ, a mají potenciál zničit desetiletí pokroku vstříc větší rovnosti,“ uvedl Cook na adresu zákonů, kvůli kterým je aktuálně v hledáčku médií Indiana nebo Arkansas.

Nejde ale pouze o výjimky, v Texasu se připravuje zákon, který by snížil mzdu a penzi úředníkům, již by oddali osoby se stejným pohlavím, a dalších téměř 20 států má připravenou podobnou novou legislativu.

„Americká podnikatelská sféra již dávno rozeznala, že diskriminace, ve všech svých formách, je pro podnikání špatná. V Applu se pohybujeme v byznysu, kde obohacujeme životy zákazníků, a snažíme se podnikat co nejspravedlivěji. Proto se jménem Applu stavím proti nové vlně zákonů, ať se objeví kdekoliv,“ prohlásil Cook, který doufá, že se k jeho postoji připojí mnozí další.

„Tyto zákony, které se zvažují, skutečně uškodí pracovním místům, růstu a ekonomice v těch částech země, kde byla ekonomika 21. století kdysi vítána s otevřenou náručí,“ je přesvědčen výkonný ředitel Applu, který sám má „obrovskou úctu k náboženské svobodě“.

Rodák z Alabamy a nástupce Steva Jobse, který se nikdy do podobných záležitostí nevměšoval, byl pokřtěn v baptistickém kostele a víra hrála v jeho životě vždy důležitou roli. „Nikdy jsem nebyl učen, ani jsem v to nikdy nevěřil, že by náboženství mělo být používáno jako výmluva k diskriminaci,“ míní Cook.

„Tohle není politický problém. Není to náboženský problém. Tohle je o tom, jak se chováme jeden k druhému jako lidské bytosti. Postavit se diskriminačním zákonům chce odvahu. S životy a důstojností tolika lidí v sázce ale nastal čas, abychom všichni byli odvážní,“ zakončil svůj článek Cook, jehož společnost zůstává „otevřená pro všechny, nehledě na jejich původ, jak vypadají, koho uctívají nebo koho milují“.

Zdroj: The Washington Post
Témata: , , ,
.