Zavřít reklamu

Je to několik dnů nazpátek, co jsme se v rámci druhé podzimní jablečné konference dočkali představení čtveřice nových iPhonů 12. Pro připomenutí jsme se konkrétně dočkali chytrých telefonů s názvy iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Všechny tyto nové „dvanáctkové“ iPhony nabízí vrcholný jablečný procesor A14 Bionic, který mimo jiné tepe také v iPadu Air 4. generace. Skvělý je také fakt, že konečně u všech zmíněných telefonů najdeme kvalitní OLED displej s označením Super Retina XDR, nechybí pak ani biometrická ochrana Face ID, která je založená na pokročilém skenování obličeje. Vylepšení se mimo jiné dočkaly také fotosoustavy nových iPhonů.

Co se týče iPhone 12 mini a iPhone 12, tak oba tyto modely na svých zádech nabízí celkově dva objektivy, kdy jeden je ultra-širokoúhlý a druhý pak klasicky širokoúhlý. U těchto dvou levnějších modelů je poté fotosoustava zcela totožná – ať už si tedy koupíte 12 mini či 12, fotografie budou naprosto stejné. Pokud jste však sledovali úterní jablečnou konferenci pozorně, tak jste mohli zaznamenat, že to samé nemůžeme říct o iPhonu 12 Pro a iPhonu 12 Pro Max. Byť se trojitá fotosoustava obou těchto smartphonů jeví jako naprosto totožná, tak není.  Apple se rozhodl, že fotosoustavu vrcholného modelu 12 Pro Max oproti svému menšímu bratříčkovi dotáhne ještě o kus dál. Co si budeme nalhávat, jablečné telefony vždy patřily mezi špičku co se fotografování a točení videa týče. I přesto, že prozatím nemůžeme kvalitu fotek a záznamu uživatelsky zhodnotit, tak si troufám tvrdit, že bude opět naprosto úchvatná, nejvíce však právě u 12 Pro Max. Co mají tedy oba modely společné a jaký je mezi nimi naopak rozdíl?

Co mají oba modely společné?

Prvně si pojďme říci, co mají fotosoustavy iPhone 12 Pro a 12 Pro Max totožné, abychom se měli od čeho odrazit. V obou případech najdete na zádech těchto zařízení profesionální 12 Mpix trojitou fotosoustavu, která nabízí ultra-širokoúhlý objektiv, širokoúhlý objektiv a teleobjektiv. Totožný je v tomto případě ultra-širokoúhlý a širokoúhlý objektiv, v případě teleobjektivu se již setkáváme s rozdílem – o tom ale níže. Obě zařízení dále disponují LiDAR skenerem, s pomocí kterého je možné tvořit portréty v nočním režimu. Samotný portrétní režim je poté oproti předchůdcům dotažený k dokonalosti. Širokoúhlý objektiv, společně s teleobjektivem, je u obou „Proček“ poté dvojitě opticky stabilizovaný. Ultra-širokoúhlý objektiv je pětičlenný, teleobjektiv šestičlenný a širokoúhlý objektiv sedmičlenný. Nechybí poté Noční režim (kromě teleobjektivu), 100% Focus Pixels pro širokoúhlý objektiv, Deep Fusion, Smart HDR 3 a podpora formátu Apple ProRAW. Videa dokáží obě vlajkové lodě nahrávat v režimu HDR Dolby Vision při 60 FPS, či ve 4K při 60 FPS, zpomalený záznam je opět u obou možný v 1080p až při 240 FPS. To jsou ty nejdůležitější informace o tom, co mají obě dvě zařízení na fotosoustavě společné.

V čem se fotosoustava iPhone 12 a 12 Pro Max liší?

V tomto odstavci už si však konečně pojďme říci, v čem se od sebe „Pročka“ liší. Výše jsem nakousl, že 12 Pro Max má oproti menšímu bratříčkovi jiný, potažmo lepší, teleobjektiv. Ten má stále rozlišení 12 Mpix, liší se však ve clonovém čísle. Zatímco 12 Pro má v tomto případě clonové číslo f/2.0, tak 12 Pro Max má f/2.2. Odlišnosti jsou poté i v zoomu jako takovém – 12 Pro nabízí 2× přiblížení optickým zoomem, 2× oddálení optickým zoomem, 10× digitální zoom a 4× rozsah optického zoomu; 12 Pro Max poté 2,5× přiblížení optickým zoomem, 2× oddálení optickým zoomem, 12× digitální zoom a 5× rozsah optického zoomu. Větší model Pro má poté navrch i ve stabilizaci, kromě dvojité optické stabilizace je totiž u širokoúhlého objektivu k dispozici ještě optická stabilizace obrazu s posuvem snímače. Poslední rozdíl mezi 12 Pro a 12 Pro Max se nachází u natáčení videa, přesněji u možnosti jeho přiblížení. Zatímco 12 Pro nabízí u videa 2× přiblížení optickým zoomem, 2× oddálení optickým zoomem, 6× digitální zoom a 4× rozsah optického zoomu, tak vrcholný 12 Pro Max nabízí 2,5× přiblížení optickým zoomem, 2× oddálení optickým zoomem, 7× digitální zoom a 5× rozsah optického zoomu. Níže poté naleznete přehlednou tabulku, ve které najdete veškeré podrobné specifikace obou fotosoustav.

iPhone 12 Pro iPhone 12 Pro Max
Typ fotosoustavy Profesionální 12MP trojitá fotosoustava Profesionální 12MP trojitá fotosoustava
Ultraširokoúhlý objektiv clona f/2.4, zorné pole 120° clona f/2.4, zorné pole 120°
Širokoúhlý objektiv clona f/1.6 clona f/1.6
Teleobjektiv clona f/2.0 clona f/2.2
Přiblížení optickým zoomem 2,5×
Oddálení optickým zoomem
Digitální zoom 10× 12×
Rozsah optického zoomu 4,5×
LiDAR ano ano
Noční portréty ano ano
Dvojitá optická stabilizace obrazu širokoúhlý objektiv a teleobjektiv širokoúhlý objektiv a teleobjektiv
Optická stabilizace obrazu s posuvem snímače ne širokoúhlý objektiv
Noční režim ultra-širokoúhlý a širokoúhlý objektiv ultra-širokoúhlý a širokoúhlý objektiv
100% Focus Pixels širokoúhlý objektiv širokoúhlý objektiv
Deep Fusion ano, všechny objektivy ano, všechny objektivy
Smart HDR 3 ano ano
Podpora Apple ProRAW ano ano
Nahrávání videa HDR Dolby Vision 60 FPS nebo 4K 60 FPS HDR Dolby Vision 60 FPS nebo 4K 60 FPS
Přiblížení optickým zoomem – video 2,5×
Oddálení optickým zoomem – video
Digitální zoom – video
Rozsah optického zoomu – video
Zpomalené video 1080p 240 FPS 1080p 240 FPS

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  aj ste po sebe kontrolovali tu tabulku?
  Ultraširokoúhlý objektiv clona f/2.4, zorné pole 120° 3,1 GHz – nepotvrzeno
  Širokoúhlý objektiv clona f/1.6 ano

  ? Chybička se vloudila. ?
  Jenže oni po sobě články nekontrolují. Už mockrát jsem jim to doporučoval, ale je to marný. Podobnou srovnávačku tu má i Amaya a taky to má v tabulce špatně.

  Není náhodou clonové číslo f/2.0 lepší, než f/2.2? Pokud bych kupoval objektiv, tak jistě zvolím první variantu. Ještě jinak: chtěl jsem s takovými tím domácím focením přejít na mobil, ale ty fotky jsou proti zrcadlovce prostě hrozné. Přesaturované, dopočítané, zvětšeniny prakticky nejdou… Ty velké čočky a velké snímače prostě nejde jen tak nahradit. Nebo se musí člověk smířit s virtuální realitou (krásně barevnou…).

  Přesně tak, když srovnám teleobjektivy (f2.0 – 2x optické přiblížení) a (f2.2 – 2,5x), tak mi to vyjde zhruba i přesně stejný. Ale fyziku neošálíš

celý text

Čtěte více.