Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je aktivujete a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie a videa. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli (tedy klidně i v noci) a kdekoli (tedy skoro). Nezáleží pak, jaké je osvětlení scény, iPhony 11 a novější totiž umí Noční režim. 

S nočním režimem přišel Apple v iPhonech 11, zvládají jej tedy i následující dvanáctky a aktuální třináctky. Jmenovitě se jedná o modely: 

  • iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max 
  • iPhone 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max 
  • iPhone 13, 13 mini, 13 Pro a 13 Pro Max 

Noční režim umí i čelní kamera, to však pouze v případě iPhonu 12 a novějšího. Apple zde šel cestou maximální jednoduchosti, což je mu ostatně vlastní. Nechce vás příliš zatěžovat nastavováním, takže to primárně nechává na automatice. Jakmile fotoaparát usoudí, že je scéna moc tmavá, sám režim aktivuje. Vy to pak poznáte aktivní ikonou, která se zbarví do žluté. Ručně jej tedy nijak nevyvoláte. Podle množství světla pak sám iPhone určí i čas, po který snímání scény probíhá. Může to být sekunda, nebo klidně tři. Chcete-li dosáhnout těch nejlepších výsledků, je samozřejmě nutné, abyste po dobu snímání drželi iPhone co nejvíce v klidu, nebo použili stativ.

Doba snímání 

Když se noční režim aktivuje, vidíte u jeho ikony čas v sekundách, který určuje, jak dlouho bude snímání scény probíhat. Toto si řeší automatika podle aktuálních světelných podmínek. Pokud chcete, můžete však tuto dobu určit sami a nastavit ji třeba až na 30 s. Stačí k tomu klepnout prstem na ikonu režimu a poté určit čas posuvníkem, který se vám zobrazí nad spouští.

Během snímání takto dlouhého času můžete pozorovat posuvník, ze kterého jsou postupně ukrajovány sekundy podle toho, jak snímání probíhá. Nechcete-li však čekat, než doběhne do konce, můžete kdykoli opětovně stisknout spoušť a tím snímání ukončit. I tak se vám ale výsledná fotografie uloží do Fotek. Chvíli to ale trvá, proto nebuďte nedočkaví. 

Fotografické režimy 

Noční režim není přítomen jen u klasického režimu Foto. Vlastníte-li iPhone 12 a novější, můžete v něm pořizovat i Časosběr. Opět na iPhonech 12 a novějších je pak přítomen i v případě focení v režimu Portrét. Vlastníte-li pak iPhone 13 Pro (Max), můžete portréty v nočním režimu pořizovat i při využití teleobjektivu. Mějte na paměti, že použití nočního režimu automaticky vylučuje použití blesku nebo Live Photos.

Máte-li použití blesku nastaveno na Auto, obvykle se při špatných světelných podmínkách použije on namísto nočního režimu. Nicméně výsledky s jeho použitím nemusí být zákonitě lepší, protože ten stejně nedosvítí nijak daleko a v případě portrétů může způsobit místní přepaly. Stejně tak se samozřejmě nechodí na jakékoli krajinné focení. 

.