Zavřít reklamu

Apple, Qualcomm, Samsung – tři hlavní konkurenti na poli mobilních čipů, které může doplnit třeba ještě MediaTek. O prvních třech se ale hovoří nejvíce. Pro Apple sice jeho čipy vyrábí společnost TSMC, ale to je vedlejší. Který čip je pak nejlepší, nejvýkonnější, nejefektivnější a záleží vůbec na tom vlastně? 

A15 Bionic, Snapdragon 8 Gen 1, Exynos 2200 – to je trojice tří čipů tří výrobců, které jsou aktuální špičkou. První je samozřejmě osazen v iPhonech 13, 13 Pro a SE 3. generace, zbývající dva jsou pak určeny pro Android zařízení. Řada Snapdragon Qualcommu je poměrně stálicí trhu, kdy jejích schopností využívá mnoho výrobců koncových zařízení. Oproti tomu Exynos Samsungu se opravdu snaží, pořád mu to ale moc nejde. Ostatně proto jej společnost osazuje do svých zařízení tak nějak na střídačku. Jedno zařízení dokonce může mít pro každý trh jiný čip, a to i v případě vlajkových modelů (Galaxy S22).

Jak ale porovnat výkon několika čipů na několika telefonech? Samozřejmě zde máme Geekbench, tedy multiplatformní nástroj pro srovnávání výkonu CPU a GPU zařízení. Stačí si nainstalovat aplikaci a spustit test. Jaké zařízení dosáhne vyššího čísla, to je „jasným“ lídrem. Geekbench využívá bodovací systém, který odděluje jednojádrový a vícejádrový výkon a zátěže, které údajně simulují scénáře reálného světa. Vyjma platforem Android a iOS je dostupný i pro macOS, Windows a Linux.

Jak ale říká Wikipedie, užitečnost výsledků testu Geekbench byla silně zpochybňována, protože spojoval různorodé benchmarky do jednoho skóre. Pozdější revize počínaje Geekbench 4 tyto obavy řešily rozdělením celočíselných, plovoucích a kryptografických výsledků na dílčí skóre, což bylo zlepšení, ale stále může jít o zavádějící výsledky, které mohou být zneužity k umělému nadhodnocení jedné platformy oproti druhé. Geekbench není samozřejmě jediným benchmarkem, ale my se mu věnujeme záměrně.

Služba optimalizující hry a ne testy 

Na začátku února totiž vydal Samsung svou vlajkovou řadu Galaxy S22. A ta obsahovala funkci zvanou Game Optimizing Servis (GOS), jejíž cílem bylo snižovat zátěž zařízení během hraní náročných her v souvislosti s vyvážením spotřeby energie baterie a zahřívání zařízení. Jenže Geekbench neomezoval, a ten tak naměřil vyšší výkon, než který byl ve hrách reálně dostupný. Výsledek? Geekbench odhalil, že tyto praktiky Samsung podstupuje už od generace Galaxy S10 a ze svých výsledků tak odstranil celé čtyři roky nejvýkonnější řady Samsungu (společnost už vydala opravnou aktualizaci).

Samsung ale není první ani poslední. Ještě předním Geekbench odstranil zařízení OnePlus a do konce týdne tak chce udělat i se zařízeními Xiaomi 12 Pro a Xiaomi 12X. I tato společnost totiž do jisté míry manipuluje s výkonem. A kdo ví, kdo přijde potom. A pamatujete si na kauzu Applu se zpomalováním iPhonů, která měla vyústění v příchodu funkce Kondice baterie? I iPhony tedy uměle snižovaly svůj výkon, aby šetřili baterii, jen se na to přišlo dříve než u ostatních (a je pravda, že Apple to dělal s celým zařízením a ne jen ve hrách).

Pokrok nezastavíš 

V kontrastu všech těchto informací to pak vypadá, že Geekbench vyhodí ze svých žebříčků všechna zařízení, že Apple bude nadále s jeho A15 Bionic králem, a že je vlastně jedno, jakými technologiemi jsou nejmodernější čipy vyráběny, když zde paradoxně hraje prim „škrtící“ software. K čemu je pak zařízení takový výkon, když jej nemůže využít právě tam, kde jej potřebuje nejvíce? A to tedy ve hrách?

Jistě, čip má vliv i na kvalitu fotografií, na výdrž zařízení, plynulost systému a to, jak dlouho dokáže zařízení udržet při životě s ohledem na softwarové aktualizace. Takovému iPhonu SE 3. generace je totiž A15 Bionic víceméně k ničemu, protože ten jeho potenciál využije jen s těží, ale Apple ví, že jej takto bude držet na světě ještě po minimálně dalších 5 a více let. I se vším tím omezováním jsou pak vlajkové modely výrobců vlastně pořád skvělá zařízení, kterým by teoreticky stačil i o poznání nižší výkonnost jejich čipů. Ale marketing je marketing a zákazník chce přece to nejnovější a nejlepší. Kde bychom to byli, kdyby Apple letos představil iPhone 14 s tím stejným čipem A15 Bionic. To přece nejde. A co na tom, že ten výkonnostní pokrok je zcela zanedbatelný. 

.