Zavřít reklamu

Každý žijeme v nějaké bublině, v našem případě v té „jablečné“. Apple je aktuálně druhým největším prodejcem mobilních telefonů, i když na nich vydělává nejvíce. Nejvíc jich prodá Samsung, i když v ziscích za Applem ztrácí. Logicky jsou tak telefony jihokorejského výrobce pro toho amerického největší konkurencí. A nám se nyní do rukou dostal jeho vlajkový model pro rok 2022, tedy Galaxy S22 Ultra. 

Začátkem února Samsung představil trio modelů své řady Galaxy S, která reprezentuje to nejlepší na poli smartphonů. Tedy na poli klasických smartphonů, o skládacích zařízeních tento článek není. Máme zde tedy Galaxy S22, S22+ a S22 Ultra, kdy je právě Ultra tím nejvybavenějším, největším a nejdražším modelem. Na stránkách jablíčkáře jste si již mohli přečíst o tom, jak vnímá uživatel Applu model S22+, nyní je tedy na řadě právě Ultra.

Obří a jasný displej 

I když držím v jedné ruce iPhone 13 Pro Max a v druhé ruce Galaxy S22 Ultra, vnímám oba telefony hodně odlišně. Když jsem měl k dispozici model Glaaxy S22+, byl jednoduše iPhonu podobný více – nejen tvarem konstrukce, ale i velikostí displeje a sestavou fotoaparátů. Ultra je opravdu jiná, a tak se k ní dá i jinak přistupovat.

Apple v iPhonech 13 Pro (Max) udělal s ohledem na kvalitu displeje hodně velký krok. Nejen tedy v adaptivní obnovovací frekvencí, ale také ve zvýšení jasu a zmenšení výřezu. Ultra nicméně nabízí více, protože její jas je nevyšší, co v mobilních telefonech dostanete. S rukou na srdci to ale není to hlavní. Jistě, ve slunných dnech jas 1 750 nitů asi oceníte, stejně ale budete fungovat především s adaptivním jasem, který těchto hodnot sám nedosáhne, to musíte až ručně. Hlavní není ani průstřel čelní kamery namísto výřezu, na který si pořád nemohu zvyknout, protože ta černá tečka prostě nevypadá dobře (osobní názor).

Tím hlavním není ani velikost samotného displeje, který má úhlopříčku 6,8 palců, kdy iPhone 13 Pro Max má 6,7 palců a Galaxy S22+ má 6,6 palců. Tím hlavním je to, že u iPhonu jsme zvyklí na zaoblení v rozích, nicméně displej Ultry budí o poznání větší dojem tím, že má právě ostré rohy a také mírně zakřivený displej. Ten se tak rozprostírá skutečně po celé čelní straně zařízení, s tenkými rámečky nahoře a dole. Vypadá to prostě pěkně a hlavně jinak, než na co je člověk z iPhonu zvyklý. 

Hodně jiné fotoaparáty 

Zřízení se od sebe liší i sestavou fotoaparátů, které jsou v Ultře hodně jiné. Podle DXOMark se sice nedá říci, že lepší, nicméně fotit s nimi prostě baví. Co nebaví je, že když s telefonem zaklepete, slyšíte, jak v něm cosi klepe. Na to totiž u iPhonů úplně zvyklí nejsme. Nicméně i podle výrobce se jedná o běžnou vlastnost optické stabilizace, která byla přítomna i u Galaxy S21 Ultra. Když totiž zapnete Fotoaparát, tak klepání ustane. 

Specifikace fotoaparátů: 

  • Ultraširoký fotoaparát: 12 MPx, f/2,2, úhel záběru 120˚ 
  • Širokoúhlý fotoaparát: 108 MPx, Dual Pixel AF, OIS, f/1,8, úhel záběru 85˚  
  • Teleobjektiv: 10 MPx, 3× optické přiblížení, f/2,4, úhel záběru 36˚  
  • Periskopický teleobjektiv: 10 MPx, 10× optické přiblížení, f/4,9 úhel záběru 11˚  
  • Přední fotoaparát: 40 MPix, f/2,2, úhel záběru 80˚ 

Podrobné testy a srovnání s dovednostmi iPhonu vám teprve přineseme. Vzhledem ale k tomu, že se jedná o smartphonovou špičku, je zjevné, že Ultra prostě nemůže dělat špatné fotky. I když samozřejmě nesmíte úplně věřit marketingu. Stonásobný Space Zoom je sice pěkná hračka, ale to je tak všechno. Samotný periskop však v ideálních světelných podmínkách potenciál má. V iPhonu se ho ale pravděpodobně nedočkáme, což nejspíš platí i o integraci stylusu. Následující fotky jsou pro potřeby webu komprimované. Jejich plnou kvalitu najdete zde.

S Pen jako hlavní tahák 

To nejzajímavější na modelu S22 Ultra ale nejsou fotoaparáty známé z předchozí generace. Díky integraci stylusu S Pen je totiž zařízení více Galaxy Note než Galaxy S. A ničemu to nevadí. Je to vlastně ku prospěchu věci. K zařízení totiž přistupujete hodně odlišně. Pokud je S Pen schovaný v těle, je to prostě smartphone, jakmile jej ale vezmete do ruky, navážete na generaci telefonů Note, kterým se dříve říkalo „phablet“. A uživateli těchto telefonů neznalému se to prostě bude líbit.

Ne každý v tom vidí potenciál, ne každý ho také využije, každý si to ale zkusí. Těžko říci, jestli to má dlouhodobý potenciál, ale pro majitele iPhonu je to prostě něco jiného a zajímavého, a i po těch pár hodinách to pořád baví. Telefon prostě položíte na stůl a začnete jej ovládat stylusem. Nic víc, nic míň. Samozřejmě jsou na něho navázány různé funkce, jako poznámky, okamžité zprávy, inteligentní výběr nebo s ním můžete pořizovat selfie fotky.

Kdyby nebyly tak vystouplé objektivy, ovládání by to bylo skutečně příjemné. Takhle je třeba počítat s neustálým klepáním. Sice to není nic, co by nevyřešil kryt, ale i tak to prostě vadí. Odezva S Penu je skvělá, „zaměřovat“, kde se dotknete displeje zajímavý, přidané funkce užitečné. Navíc se nemusíte bát, že jej ztratíte, protože zařízení vás informuje, že jej nemáte řádně uklizený.

K Samsungu od Applu a ke Galaxy od iPhonu neutíkám a utíkat nebudu, ale musím říci, že Samsung vytvořil skutečně zajímavý smartphone, který dobře vypadá, dobře funguje a má přidanou funkci, který iPhonu chybí. Po zkušenostech z S22+ už ani nevadí Android 12, ani nadstavba One UI 4.1. Pokud si tedy někdo myslel, že iPhone nemá konkurenci, tak se jednoduše mýlil. A jen připomenu, ani toto není PR článek, jen osobní pohled na přímou konkurenci Applu a jeho iPhonu.

Samsung Galaxy S22 Ultra můžete koupit například zde

.