Zavřít reklamu

Dva bývalí zaměstnanci kamenných obchodů Apple podali na cupertinskou společnost skupinovou žalobu za ušlou mzdu. Vždy při odchodu zaměstnanců z prodejny Apple Store jsou jejich osobní věci kontrolovány kvůli odcizeným výrobkům. Tento proces však probíhá až po skončení pracovní doby, tudíž doba strávená v prodejně navíc není zaměstnancům proplácena. Denně se může jednat až o 30 minut času navíc, jelikož většina zaměstnanců opouští prodejny ve stejnou dobu a u kontrol se tvoří fronty.

Tato politika v Apple Storech funguje už přes 10 let a mohla teoreticky ovlivnit tisíce bývalých i současných zaměstnanců. Skupinová žaloba může tedy získat silnou podporu od všech dotčených zaměstnanců Apple Storů. Musíme ovšem zmínit, že problém se týká pouze tzv. Apple ‚Hourly Employees‘ (zaměstnanců placených od hodiny), kterým Apple zvýšil platy o 25 % přesně před rokem a přidal mnoho benefitů. Otázkou tedy zůstává, zda-li se jedná o spravedlivou námitku, nebo jen o snahu bývalých zaměstnanců „vyždímat“ z Apple co se dá.

Ilustrační foto.

Žaloba zatím nespecifikuje, kolik finančních náhrad žádá a v jaké výši, jen obviňuje Apple z porušování Fair Labor Standards Act (zákon o pracovních podmínkách) a dalších zákonů specifických pro jednotlivé státy. Žaloba byla podána soudu severní Kalifornie a podle samotných autorů má největší šanci na úspěch právě v státech Kalifornie a New York, odkud jsou dva autoři žaloby. Právní oddělení Applu tedy bude mít zase o trochu práce navíc.

Například v ČR je osobní prohlídka zaměstnavatelem upravena ustanovením § 248 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, (viz. vysvětlení). Tento zákon umožňuje osobní prohlídku za účelem minimalizace škody vzniklé zaměstnavateli např. odcizením produktů z prodejny. O povinnosti kompenzace ze strany zaměstnavatele se však zákon nezmiňuje. Možná nás tedy v budoucnu čeká podobný soud i u nás.

Vypadá to, že povinnost kompenzace zaměstnanců za čas strávený prohlídkou není ani v americkém zákoně specifikována a obě strany tedy budou soupeřit o soudní rozhodnutí, které stanoví precedens do budoucna. Nejde tedy pouze o Apple, ale o všechny velké obchodní řetězce, které postupují podobným způsobem. Soud budeme nadále sledovat a o novinkách informovat.

Zdroje: GigaOm.com a Macrumors.com
.