Zavřít reklamu

Mnoho jablíčkářů se delší dobu ptá na jednu otázku anebo proč ještě Apple nepředstavil svůj vlastní herní ovladač? Je to poměrně zvláštní, obzvláště když zohledníme, že se například na iPhonech a iPadech dají hrát slušné hry a nejhůře na tom není ani Mac, ačkoliv za svou konkurencí (Windows) značně zaostává. I přesto je však gamepad od Applu v nedohlednu.

Navzdory tomu Apple na svém Online Storu kompatibilní ovladače přímo prodává. V nabídce se tedy nachází Sony PlayStation DualSense, tedy gamepad od aktuální konzole Sony PlayStation 5, a Razer Kishi přímo pro iPhone. Nadále na trhu můžeme najít řadu dalších modelů nejrůznějších cenových kategorií, které se dokonce mohou pyšnit certifikací MFi (Made for iPhone) a jsou tedy plně funkční ve spojení s jablečnými telefony, tablety i počítači.

Ovladač přímo od Applu? Spíše ne

Vraťme se ale k naší původní otázce. Na první pohled by bylo logické, kdyby Apple nabízel alespoň základní vlastní model, který by dokonale dokázal pokrýt potřeby všech občasných hráčů. Bohužel nic takového holt nemáme k dispozici a musíme se spokojit s konkurencí. Na druhou stranu je nutné se také ptát, zdali by gamepad z dílny cupertinského giganta měl vůbec úspěch. Jablíčkáři totiž gamingu úplně neholdují a upřímně ani nemají příležitost.

Samozřejmě lze argumentovat tím, že se stále nabízí herní platforma Apple Arcade. Ta nabízí hned několik exkluzivních titulů, které si lze zahrát na jablečných zařízeních a užít si ničím nerušené hraní. V tomto směru navíc narážíme na menší paradox – některé hry dokonce přímo vyžadují herní ovladač. I přesto je však motivace pro vývoj vlastního gamepadu (pravděpodobně) nízká. Nalijme si totiž čistého vína. Služba Apple Arcade, ačkoliv vypadá na první pohled dobře, zase tak velký úspěch nemá a málokdo si ji skutečně předplácí. Z tohoto hlediska lze pak také usuzovat, že vývoj vlastního ovladače pravděpodobně ani nestojí za řeč. Navíc jak všichni moc dobře známe Apple, existují obavy, aby jeho gamepad nebyl zbytečně předražený. V takovém případě by pak samozřejmě nedokázal držet krok s konkurencí.

SteelSeries Nimbus+
Oblíbeným gamepadem je i SteelSeries Nimbus +

Apple necílí na hráče

V neprospěch cupertinského giganta pak ještě hraje jeden faktor. Apple zkrátka není firmou, která by se zaměřovala na gaming. I kdyby tedy jablečný gamepad existoval, zůstává otázkou, zdali by zákazníci raději neupřednostnili ovladač od konkurence, která je ve světě herních ovladačů dobře známá a za roky působení si dokázala vybudovat solidní renomé. Proč vůbec v takovém případě kupovat model od Applu?

Zároveň je ale nutné počítat i s druhou možností, tedy že jablečný gamepad skutečně přijde a posune gaming na Apple zařízeních o několik kroků vpřed. Jak už bylo zmíněno výše, iPhony a iPady už dnes disponují solidním výkonem, díky čemuž je lze využít i pro hraní skvěle vypadajících her jako Call of Duty: Mobile, PUBG a řadu dalších.

.