Zavřít reklamu

IKEA je švédská nábytkářská firma, zaměřující se na prodej a výrobu levného nábytku a bytových doplňků. To je tedy základní charakteristika společnosti, která ale v dnešní době už úplně neplatí. Společnost jde totiž s dobou a své portfolio značen rozšířila i o elektroniku, a to třeba také tu, která podporuje produkty Applu. 

HomeKit je platforma Applu, která umožňuje uživatelům ovládat inteligentní zařízení pomocí iPhonu, iPadu, Macu, Watch nebo Apple TV. A tím inteligentním zařízením může být mnoho věcí. Typickými zástupci jsou žárovky, kamery, různé senzory, ale i reproduktory nebo chytré rolety a mnoho dalšího. Úkolem HomeKitu je přitom usnadnit ovládání různých zařízení jak na blízko, tak i na dálku. 

IKEA dělí na svém webu chytrou domácnost do několika sekcí. Jedná se o chytré osvětlení, reproduktory Wi-Fi, elektrické rolety, chytré čističky vzduchu a chytré systémy a ovládací prvky. Vše se pak dělí ještě na další a další podnabídky, kdy u světel třeba můžete vybírat mezi chytrými LED žárovkami, LED panely, vestavěným osvětlení atd.

Chytré reproduktory 

Problém celé a poměrně bohaté nabídky je ten, že IKEA nedává na první dobrou najevo, že jsou dané produkty kompatibilní s HomeKitem. Tuto informaci nevidíte u názvu ani popisu produktu. Např. v případě chytrých reproduktorů SYMFONISK si musíte rozkliknout až Detaily o výrobku a následně Další informace. Zde pak už najdete třeba to, že je reproduktor kompatibilní s Airplay 2, k čemuž je potřeba zařízení s iOS 11.4 nebo novějším, a že je třeba přítomna i kompatibilita se službou Spotify Connect.

Ani tak zde není o HomeKitu ani zmínka, místo toho jste odkazováni na stažení aplikace Sonos, protože právě reproduktory vznikly ve spolupráci s touto společností. Policový reproduktor vás vyjde na 2 990 Kč, podstavec lampy na 3 690 Kč, lampa na 4 490 Kč. Zajímavostí je jistě rám na obraz s Wi-Fi reproduktorem za 5 990 Kč, kterému můžete kupovat ještě různé panely. A pak je zde SYMFONISK/TRÅDFRI, tedy sada s bránou za 1 248 Kč. A právě u té už je u detailů u výrobku a dalších informací napsáno: „Brána TRÅDFRI a aplikace IKEA Home smart jsou kompatibilní se systémy Amazon Alexa, Apple HomeKit, Google Assistant a Sonos.“

Chytré rolety 

Mezi dva hlavní modely se řadí FYRTUR a KADRILJ za 3 690 respektive 3 990 Kč, kdy se liší zejména látkou. Novinkou jsou pak žaluzie TREDANSEN za 4 290 Kč a PRAKTLYSING za 2 490 Kč. Zde už jsou informace dostupnější, protože ihned po rozkliknutí produktu zde vidíte poznámku: „Přidejte bránu TRÅDFRI a aplikaci IKEA Home smart, abyste mohli osvětlení ovládat pomocí Amazon Alexa, Apple HomeKit nebo Hey Google. Prodávají se zvlášť.“

Chytré čističky vzduchu 

Už v popisu sekce čističek se zmiňuje, že je lze ovládat ručně nebo pomocí aplikace IKEA Home smart, pokud jsou připojeny k bráně TRÅDFRI. Standardní čistička vzduchu STARKVIND vyjde na 3 490 Kč, stolek s čističkou vzduchu pak na 4 490 Kč. Po rozkliknutí obou je přítomna poznámka shodná s tou u chytrých rolet. Je tedy nutné počítat s tím, abyste si udělali chytrou domácnost IKEA skutečně chytrou, je k ní nutná brána TRÅDFRI, která v tomto případě samostatně stojí 899 Kč. Do této řady pak patří ještě třeba bezdrátový stmívač (169 Kč), rychlý vypínač (199 Kč), pohybový senzor (349 Kč) a různá trafa. Tento seznam zohledňuje jen určité produkty nabízené společností. Na jejích stránkách můžete vybírat z bezdrátových nabíječek, kabelů atd.

.