Zavřít reklamu

V systémech iOS 14 a iPadOS 14 a novějších můžete změnit, která aplikace se otevře po kliknutí na odkaz na web nebo e-mailovou adresu. Jednoduše si totiž už sami zvolíte výchozí prohlížeč nebo e-mailového klienta, kterého skutečně chcete používat. Po více jak roce a po vydání systému, který už má dokonce svého nástupce, však nejsou aplikace vývojářů třetích stran na tento krok plně optimalizované. 

Apple už nabídku ujednotil 

Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje Safari nebo aplikace Mail, můžete klidně používat Chrome, Operu, Gmail, Outlook a další tituly. Apple pod jistým nátlakem a z obav o antimonopolní řízení ustoupil, a právě už v iOS 14 umožnil změnit výchozí aplikace, aby se vám vše otevíralo právě v těch, které skutečně používáte, a nikoli v těch, které vám Apple podsouvá, protože jsou jeho. 

Máme zde už iOS 15.2, a pořád najdete napříč systémem mnohé odkazy na Safari, i když už dávno používáte prohlížeč jiný. U Applu už je to v pořádku, ten už svůj systém na alternativní aplikace konečně upravil (alespoň tedy, co jsme v redakci našli). Situace, kdy vám systém předloží nabídku „Otevřít v Safari“, i když se následně odkaz otevře v Chromu atd., už byste tedy vidět neměli. Bohužel tomu rozhodně tak není u aplikací vývojářů třetích stran. U nich samozřejmě záleželo na tom, aby této funkcionalitě odladili svůj titul. Dodnes se tak ale u mnohých, a to poměrně populárních, nestalo.

Vývojáři na optimalizaci kašlou 

Pokud používáte aplikací Feedly, tak ta přes nabídku Visit Website otevře svůj prohlížeč. V pravém rohu se vám pak nabízí ikona Safari. Po jejím kliknutí už se ale přesměrujete nikoli do něho, nýbrž do vámi používaného prohlížeče. Ikona ale vyloženě Safari nejmenuje, takže se na tuto hru dá poměrně dobře přistoupit. Horší je to např. s aplikací Pocket. Pokud si ukládáte články pro pozdější jejich konzumaci, přičemž si je chcete otevřít na webu, musíte tak v aplikaci udělat skrze nabídku „Open in Safari“. I tak se vám ale otevře vámi používaný prohlížeč.

Stejně je na tom i Instagram. I on ale po kliknutí na nabídku „Otevřít v Safari“ Safari neotevře, nýbrž opět se spustí vámi nastavená aplikace. Je to ale trošku zvláštní, jak Meta tříští uživatelské rozhraní svých aplikací. Facebook je totiž univerzální. Aby nemusel jmenovat, prostě jen nabídne „Otevřít v prohlížeči“, což není nic proti ničemu. WhatsApp je ale nejdál a korektně rozpozná, jaký prohlížeč používáte a tuto nabídku vám taky předloží.

Nejasnostem se snaží vyhnout třeba i aplikace, jakými jsou Twitter nebo Trello. Ani jedna nijak raději nejmenuje. Apple za toto vinit přímo nejde. Vina je v tomto případě na vývojářích, kteří buď novinku v iOS nepostřehli, nebo si myslí, že stejně všichni uživatelé iPhonů používají Safari.

.