Zavřít reklamu

16. února zemřel ve věku čtyřiasedmdesáti let Larry Tesler – počítačový expert a člověk, který stal za vznikem systému kopírování a vkládání, který dodnes používáme. Larry Tesler působil mimo jiné také ve společnosti Apple, a to v letech 1980 – 1997. Do firmy byl najat samotným Stevem Jobsem a zastával v ní mimo jiné také post viceprezidenta. V průběhu sedmnácti let, které Tesler strávil prací pro Apple, se podílel například na projektech Lisa nebo Newton. Svou prací ale Larry Tesler významně přispěl také k vývoji softwaru, jako je QuickTime, AppleScript nebo HyperCard.

Larry Tesler absolvoval v roce 1961 Bronx High School of Science, odkud odešel studovat výpočetní techniku na Stanford University. Chvíli pracoval ve Stanford Artificial Intelligence Laboratory, vyučoval také na Midpeninsula Free University a podílel se mimo jiné na vývoji programovacího jazyka Compel. V letech 1973 – 1980 pracoval Tesler ve společnosti Xerox v PARC, kde mezi jeho hlavní projekty patřil textový procesor Gypsy a programovací jazyk Smalltalk. V průběhu prací na Gypsy byl poprvé implementována funkce Copy & Paste.

V osmdesátých letech minulého století již Tesler zamířil do Apple Computer, kde působil například jako viceprezident pro AppleNet, viceprezident skupiny Advanced Technology Group a zastával také pozici s názvem „Chief Scientist“. Podílel se také na vývoji Object Pascal a MacApp. V roce 1997 se Tesler stal jedním ze zakladatelů spolenosti Stagecast Software, v roce 2001 obohatil řady zaměstnanců Amazonu. V roce  2005 odešel Tesler do společnosti Yahoo, kterou opustil v prosinci roku 2009.

Většina z vás jistě zná příběh o tom, jak Steve Jobs navštívil koncem sedmdesátých let minulého století Palo Alto Research Center Incorporated (PARC) společnosti Xerox – místo, kde se rodila řada tehdy revolučních technologií, které se staly nedílnou součástí našich dnešních životů. Právě v sídle PARC načerpal Steve Jobs inspiraci pro technologie, které později uplatil při vývoji počítačů Lisa a Macintosh. A byl to právě Larry Tesler, který Jobsovi jeho tehdejší návštěvu v PARC zařídil. O řadu let později také Tesler doporučil Gilu Ameliovi, aby odkoupil Jobsův NeXT, ale varoval ho:“Ať už si vyberete jakoukoliv firmu, někdo vás připraví o vaše místo, buď Steve, nebo Jean-Louis“.

Zdroj úvodní fotografie: AppleInsider

.