Zavřít reklamu

O tom, že Apple je i v posledních měsících stále na vzestupu, asi nemůže být pochyby. Dokazují to prodejní čísla nových iPhonů i finanční výsledky za poslední kvartál roku 2014. V těch se kalifornská společnost mohla pochlubit historicky nejúspěšnějším čvrtletím, jeden úspěch si však nechala pro sebe. Podle agentury Standard & Poor’s totiž Apple zlomil rekord za nejvyšší čtvrtletní zisk.

Zimní kvartál, Applem označovaný jako Q1 2015, přinesl výrobci iPhonu celkem 18 miliard dolarů zisku. To je více, než se kterékoli jiné nestátní firmě do té doby podařilo. Dosavadní rekord držel ruský energetický gigant Gazprom s 16,2 miliardy a v těsném závěsu se držela další energetická společnost, ExxonMobil s částkou 15,9 miliardy za čtvrtletí.

Částka 18 miliard dolarů (442 miliard korun) znamená, že Apple vydělal v průměru 8,3 milionu dolarů za hodinu. Je to také více, než na kolik dosáhli Google a Microsoft – jejich zisky za poslední kvartál činí dohromady 12,2 miliardy dolarů. Pokud bychom chtěli jablečné zisky dát do českému prostředí co nejbližšímu kontextu, vešel by se do něj celý rozpočet hlavního města Prahy na rok 2014. Desetkrát.

Za výjimečným úspěchem Applu stojí z velké části prodeje nové generace iPhonu. Telefony s většími úhlopříčkami, iPhone 6 a 6 Plus, vůči kterým byla část veřejnosti zprvu skeptická, se u zákazníků setkaly se značnou popularitou a přinesly rekordní prodejní čísla i v rámci produktové kategorie. Mezi dalšími novinkami představenými v posledním kvartále najdeme také iPad Air 2, iMac s Retina displejem nebo hodinky Apple Watch, které však zatím čekají na své uvedení do prodeje.

Zdroj: TechCrunch, Microsoft, Google, iDNES
.