Zavřít reklamu

Jednou z nejvýraznějších událostí včerejšího dne byla na poli technologií akvizice MGM společností Amazon. Ten díky tomuto obchodnímu kroku získal možnost mnohem více rozšířit své působení v oblasti mediálního průmyslu. Ve druhé části našeho dnešního souhrnu dne se blíže povídáme na to, proč se WhatsApp rozhodl žalovat indickou vládu.

Amazon kupuje MGM

Společnost Amazon včera oznámila, že úspěšně uzavřela dohodu o odkoupení filmové a televizní společnosti MGM. Cena činila 8,45 miliard dolarů. Pro Amazon se jedná o velmi významnou akvizici, díky které získá mimo jiné obsáhlou knihovnu mediálního obsahu čítající čtyři tisícovky filmů a 17 tisíc hodin filmových pořadů. Díky akvizici by také Amazonu mohli přibýt další předplatitelé jeho prémiové služby Prime. Díky tomu by se Prime stal ještě více schopnějším konkurentem pro Netflix nebo třeba Disney Plus. Senior viceprezident Prime Video a Amazon Studios, Mike Hopkins, uvedl, že skutečná finanční hodnota spočívá v obsahu, který se nachází v hlubinách katalogu MGM, a který Amazon hodlá ve spolupráci s profesionály s MGM opět oživit a přivést znovu na svět. Amazon sice již nějakou dobu podniká v mediální sféře, tento segment ale tvoří jen relativně malou část celého impéria. O možné akvizici MGM společností Amazon se mluvilo již v první polovině května, tehdy ale ještě nebylo jisté, jak celá věc dopadne.

WhatsApp žaluje indickou vládu

Vedení komunikační platformy WhatsApp se rozhodlo zažalovat indickou vládu. Důvodem pro podání žaloby je tak trochu paradoxně obava o soukromí uživatelů WhatsAppu v Indii. Nová pravidla využívání internetu v Indii jsou podle vedení WhatsAppu protiústavní a vážně narušují soukromí uživatelů. Zmíněná nařízení byla představena letos v únoru a v platnost vstoupila včera. Patří mezi ně například pravidlo, podle kterého musí komunikační platformy tipu WhatsApp na vyzvání příslušných orgánů identifikovat “původce informací”. WhatsApp toto pravidlo ale odmítá s tím, že by to znamenalo nutnost sledování každé zprávy odeslané v rámci příslušných aplikací a tím pádem porušení práva uživatelů na soukromí.

whatsapp na macu

Zástupci WhatsAppu v souvisejícím prohlášení uvedli, že takovéto sledování jednotlivých zpráv se neslučuje s možností koncového šifrování. Varování WhatsAppu ohledně sledování zpráv podpořila také řada dalších technologických společností a iniciativ včetně Mozilly, Electronic Frontier Foundation a dalších. WhatsApp také v reakci na nová vládní nařízení aktualizoval svou webovou stránku věnovanou nejčastěji pokládaným otázkám, kdy uvádí zmíněný konflikt mezi požadavkem na sledování zpráv a možností koncového šifrování. Indická vláda hájí svůj požadavek na sledování zpráv tím, že se tímto způsobem chce bránit proti šíření dezinformací, WhatsApp pro změnu argumentuje tím, že sledování zpráv je poměrně neefektivní a snadno zneužitelné.

.