Zavřít reklamu

Facebook plánuje spustit službu kombinující zprávy z Messengeru, WhatsAppu a Instagramu. Pode Marka Zuckerberga by toto na první pohled zvláštní sloučení mělo především posílit zabezpečení zpráv. Podle magazínu Slate ale sloučení platforem také udělá z Facebooku přímého konkurenta Applu.

Společnosti Facebook a Apple se dosud spíše vzájemně doplňovaly – lidé si pořizovali zařízení od Applu, aby na nich využívali služeb od Facebooku, jako jsou sociální sítě nebo WhatsApp.

Majitelé Apple zařízení nedají na iMessage obvykle dopustit, a to jak kvůli uživatelsky přívětivému rozhraní, tak i pro end-to-end šifrování. Služba iMessage byla jednou ze zásadních věcí, které Apple odlišovaly od zařízení s Androidem, stejně jako jedním z hlavních důvodů, proč zůstávala řada uživatelů věrná právě Applu.

Navzdory vysoké poptávce si iMessage doposud nenašly svou cestu na OS Android, a pravděpodobnost, že k tomu někdy dojde, je prakticky nulová. Googlu se s plnohodnotnou alternativou iMessage přijít nepodařilo a většina majitelů Android zařízení využívá ke komunikace Facebook Messenger a WhatsApp namísto služeb, jako je třeba Hangouts.

Za jednoho z nejsilnějších konkurentů Facebooku označil iMessage i sám Mark Zuckerberg, a zejména ve Spojených státech se žádnému provozovateli nepodařilo uživatele od iMessage odlákat. Zakladatel Facebooku se zároveň netají tím, že spojením WhatsAppu, Instagramu a Messengeru chce uživatelům poskytnout zkušenost co nejpodobnější té, kterou majitelům Apple zařízení poskytují iMessage.

Vztah Applu a Facebooku se rozhodně nedá označit za jednoduchý. Tim Cook si opakovaně bral provozovatele populární sociální sítě na paškál kvůli kontroverzím, spojeným s ohrožováním soukromí uživatelů. Počátkem tohoto roku dokonce Apple dočasně odstřihl Facebook od přístupu ke svému certifikačnímu programu. Mark Zuckerberg zase kritizoval Apple kvůli vztahům s čínskou vládou. Tvrdí, že kdyby Applu skutečně záleželo na soukromí jeho zákazníků, odmítl by ukládat data na čínských vládních serverech.

Umíte si představit sloučení WhatsAppu, Instagramu a Facebooku v praxi? Myslíte si, že kombinace zpráv z těchto tří platforem by skutečně mohla konkurovat iMessage?

Zuckgerberg Cook FB

Zdroj: Slate

.