Zavřít reklamu

Vzpomínáte na notebooky a osobní počítače produktové řady Compaq Presario? Tato linie dnes slaví výročí svého uvedení – společnost Compaq ji poprvé představila 27. srpna roku 1993. Kromě toho si dnes připomeneme také den, kdy se aljašské město Faribanks dočkalo vlastní masivní záložní zásobárny energie.

Compaq představuje Presario (1993)

Počítačová společnost Compaq Computer Corp. 27. srpna roku 1993 oficiálně oznámila příchod osobních počítačů produktové linie Presario. Počítače této řady se měly vyznačovat především uživatelskou přívětivostí a relativně nízkou cenou. Za cenu 1399 dolarů (v přepočtu zhruba 30 800 korun) získali uživatelé monitor, modem a počítač, vybavený potřebným softwarem pro připojení k tehdejšímu online světu. Produktovou linii Compaq Presario postupem času obohatily také notebooky.

Záložní energie pro Aljašku (2003)

Město Fairbanks na Alajšce se 27. srpna roku 2003 připojilo k tehdy největšímu světovému systému skladování energie v bateriích. Systém byl navržen zejména v rámci prevence závažných výpadků energie, se kterými se právě Fairbanks musel potýkat každé dva až tři roky. Baterie byly schopné poskytnout městu energii na dobu několika minut, která plně postačovala k tomu, aby se nastartovaly městské naftové generátory. Zmíněný systém sestával z niklkadmiových baterií a byl řízen společností Golden Valey Association. O systém převodu energie a další nezbytnosti se postarala společnost ABB. Systém byl tvořen 13 760 energetickými články, a díky své rozloze byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více