Zavřít reklamu

V minulém díle našeho pravidelného seriálu o významných událostech v oblasti technologií jsme si připomněli příchod pevného disku IBM a monitoru Compaq, dnes se ponoříme o něco hlouběji do minulosti – na dnešní den totiž připadá výročí praktické zkoušky fotofonu Alexandera Bella. Řeč bude ale také o filmu Válečné hry.

Alexander Bell a fotofon

3. června roku 1880 byl v praxi vyzkoušen vynález Alexandera Grahama Bella, který měl sloužit k bezdrátovému přenosu hlasu. Fotofon tehdy posloužil k přenosu hlasové zprávy ze střechy Franklinovy školy do oken Bellovy laboratoře. Vzdálenost přenosu činila zhruba 213 metrů, a zkoušku spolu s Bellem provedl také jeho asistent Charles S. Tainter. Fotofon, který umožňoval jednosměrnou komunikaci za pomoci měnící se intenzity paprsku světla, byl oficiálně patentován v roce 1881, a Bell tento vynález později označil za svůj „největší vynález, ještě významnější než telefon“.

Válečné hry a hacking (1983)

3. června roku 1983 spatřilo světlo světa sci-fi drama s názvem Válečné hry (War Games). Snímek režiséra Johna Badhama s Matthewem Broderickem a Ally Seedy v hlavních rolích byl jedním z prvních mainstreamových filmů, ve kterých se veřejnost mohla setkat s fenoménem hackingu. Toto téma je nicméně mnohem starší – na seznamu na webu CyberSecurityVentures najdete snímky z šedesátých či sedmdesátých let.

Další události nejen z oblasti technologií

  • Intel představuje svůj procesor Nehalem Core i7 (2009)
  • Zámořský operátor AT&T začíná v kavárnách sítě Starbucks nabízet Wi-Fi

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více