Zavřít reklamu

Pro spoustu lidí byl kdysi BASIC jedním z prvních programovacích jazyků, se kterými přišli do styku. Dnes si připomeneme datum narození jednoho z jeho tvůrců – Johna Kemenyho. Ve druhé části našeho článku se pak přesuneme do roku 1991, kdy byla vydána hra s názvem Zero Wing. Právě z této hry pochází známá věta „All Your Base Are Belong To Us“.

Narodil se “otec BASICu” (1926)

31. května roku 1926 se v maďarské Budapešti narodil John Kemeny, jeden z vývojářů programovacího jazyka BASIC. Během svého života se Kemeny stihl významným a nesmazatelným způsobem zapsat do historie programování a výpočetní techniky. John Kemeny vystudoval Dartmouth College, kde spolu s Thomasem Kurtzem pracoval právě na vývoji BASICu. BASIC byl původně zamýšlen jako jednoduchý programovací jazyk, který měl sloužit hlavně pro tamní studenty. Johnn Kemeny také v průběhu druhé světové války pracoval Johnem von Neumannem v Los Alamos v Novém Mexiku na Projektu Manhattan.

All Your Base Are Belong To Us (1991)

Společnost Sega vydala 31. května roku 1991 svou videohru s názvem Zero Wing. Titul Zero Wing byl určen pro herní konzole Sega Mega Drive v Evropě. Ve Spojených státech k jeho vydání nedošlo, a po dlouhé roky byla tato hra prakticky neznámou. Až o mnoho let později – odhadem zhruba počátkem roku 2001 – začal po internetu kolovat screenshot její úvodní scény s titulky “All your base are belong to us”. Tento záběr – potažmo inkriminovaná věta jako taková – se rychle stal populárním meme, který uživatelé internetu čas od času vzkřísí.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více