Zavřít reklamu

Společnost Apple plánuje použít baterie „megapack“ společnosti Tesla na své energetické farmě v Kalifornii, aby pomohla napájet jeho Apple Park. Chce tím dosáhnout svého závazku k obnovitelné energii a být do roku 2030 uhlíkově neutrální. Bude zde uchovávat až 240 megawatthodin energie. Příčinou problému je nevyzpytatelná obnovitelná energie. 

Jedná se o 85 lithium-iontových 60MV „megapacků“ Tesly, které budou sloužit jako pomoc při napájení kampusu společnosti v Cupertinu. Tesla tento svůj systém uchovávání energie představila v roce 2019 a v praxi je už využíván např. v Austrálii nebo Texasu, kde je jeho technologie ještě obsáhlejší. Ale protože chce být Apple dostatečně pompézní, uvedl ve své tiskové zprávě, že se jedná o jeden z největších bateriových projektů na světě. Je ale pravdou, že ten jeho by dokázal napájet na 7 000 domácností po celý den.

Baterie Tesly zde umožní společnosti Apple ukládat energii generovanou solárním polem na farmě California Flats, které bylo vybudováno již v roce 2015, a které má výkon 130 megawattů. Výzvou čisté energie, tedy solární a větrné, je to, že není ze své podstaty pravidelná,“ řekla ve středu agentuře Reuters viceprezidentka společnosti Apple Lisa Jackson. Tyto baterie tak mají společnosti zajistit stálý přísun energie i při výkyvech počasí. Tedy pokud nesvítí ani nefouká, Apple si jednoduše sáhne do svých „zásob“ a nijak to neovlivní její chod.

Tesla je špičkou v technologiích

I když Apple používá lithium-iontové baterie v mnoha svých produktech, a údajně vyvíjí lithium železo fosfátovou baterii pro svůj projekt elektromobilu, podobnou technologii na uchování energie jednoduše nemá. Proto se musel obrátit na různé dodavatele, mezi kterými je Tesla samozřejmě špičkou. I když je pak tato značka známá především pro své elektromobily, tak celé roky pracovala na systému uchovávání a skladování energie, který by právě solární a větrné farmy při nepřízni počasí doplnil.

I když je to ve srovnání s miliardami dolarů generovaných automobilovým průmyslem Tesly jen kapka vody v celém oceánu, produkty divize pro skladování energie již získaly několik zajímavých zákazníků. Vyjma nyní Applu se už např. jedná o společnost Volkswagen, která používá baterie Tesly ve svých nabíjecích stanicích Electrify America a to hned od roku 2019.

elon musk

Tesla s Applem přitom nemá úplně nejlepší vztahy. Vyjma různého kopírování technologií jedné společnosti od druhé uvedl Elon Musk, že se už v roce 2018 pokoušel sejít s Timem Cookem a vnuknout mu myšlenku koupě Tesly. Ten se s ním však odmítl bavit, respektive se samotné schůzky vůbec odmítl zúčastnit.

.