Zavřít reklamu

17. květen roku 1943 se stal významným dnem pro americkou armádu. Ta totiž tehdy podepsala smlouvu s pennsylvánskou univerzitou, a právě tato smlouva stála u zahájení vývoje počítače ENIAC, který si v dnešním článku připomeneme. Kromě toho bude řeč také o představení procesoru Intel Pentium III Katmai.

Přichází ENIAC (1943)

17. května roku 1943 byla podepsána smlouva mezi americkou armádou a pennsylvánskou univerzitou. Na základě sepsání této smlouvy byl posléze zahájen vývoj počítače s názvem ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer). Vývoj tohoto stroje trval tři roky, a původně měl být určen pro armádu pro účely výpočtů tabulek dělostřeleckých drah. První počítač ENIAC byl vybaven 18 tisíci elektronkami a jeho cena činila půl milionu dolarů. Jednalo se o poměrně majestátní stroj, který zabíral plochu o rozloze 63 metrů čtverečních, vstup a výstup obstarávaly děrné štítky. K definitivnímu vypnutí počítače ENIAC došlo na podzim roku 1955, jeho tvůrci se kromě jiného zasloužili také o vývoj počítače UNIVAC.

Přichází Intel Pentium III Katmai (1999)

17. května roku 199 byl představen procesor Pentium III Katmai od společnosti Intel. Pentium III Katmai bylo součástí produktové řady procesorů Pentium III s architekturou x86. Tyto procesory se v jistém směru podobaly komponentám produktové řady Pentium II, s rozdílem přidání SSE instrukcí a zavedením sériových čísel, která byla zabudována do procesoru v průběhu výrobního procesu. První procesor produktové řady Pentium III spatřil světlo světa na jaře roku 1999, nástupcem procesorů této řady se staly procesory Pentium 4 s odlišnou architekturou.

Pentium III Katimai
Zdroj: Wikipedia

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více