Zavřít reklamu

Dnešní díl našeho pravidelného návratu do minulosti se tentokrát kompletně ponese v duchu událostí, souvisejících se společností Apple. Připomeneme si příchod počítače Apple III z roku 1980, a poté se přesuneme do roku 2001, kdy se otevřely první Apple Story.

Přichází Apple III (1980)

Společnost Apple Computer představila 19. května na National Computer Conference v kalifornském Anaheimu svůj zbrusu nový počítač Apple III. Jednalo se o první pokus Applu o vytvoření čistě podnikového počítače. Na počítači Apple III běžel operační systém Apple SOS, a Apple III měl být nástupcem úspěšného Apple II.

Kýženého tržního úspěchu se ale tomuto modelu bohužel nakonec nepodařilo dosáhnout. Apple III po svém vydání čelil kritice kvůli svému designu, nestabilitě a dalším věcem, a řada odborníků jej považovala za výrazné selhání. Podle dostupných zpráv se Applu dařilo prodávat jen pár stovek kusů tohoto modelu měsíčně, a firma tento počítač přestala prodávat v dubnu roku 1984, tedy jen pár měsíců poté, co představila svůj Apple III Plus.

Apple Store otevírá své brány (2001)

19. května roku 2001 se otevřely dva historicky první kamenné Apple Story. Zmíněné prodejny se nacházely v McLeanu ve Virginii a ve Washingtonu. V průběhu prvního víkendu uvítaly úctyhodných 7700 zákazníků. Prodeje za tu chvíli byly také poměrně úspěšné a činily celkem 599 tisíc dolarů. Značkovým kamenným prodejnám Applu přitom řada expertů zpočátku nevěštila příliš zářnou budoucnost. Apple Story se ale velmi rychle staly oblíbeným cílem místních i turistů, a jejich pobočky se relativně rozšířily nejen po Spojených státech, ale později také do celého světa. Pět let po otevření prvních dvou Apple Storů zahájila svůj provoz také ikonická “kostka” – Apple Store na 5. Avenue.

.