Zavřít reklamu

Přestože většina majitelů Maců by na svých počítačích jen nerada pracovala s operačním systémem Windows, pro někoho je z pracovních nebo studijních důvodů nutné čas od času na tento systém přepnout. Právě pro tyto případy Apple v minulosti zavedl utilitu Boot Camp, jejíž příchod si připomeneme v dnešním díle našeho Návratu do minulosti. Kromě toho bude řeč také o narození počítačového odborníka Cuthberta Hurda.

Narodil se Cuthbert Hurd (1911)

5. dubna roku 1911 se narodil Cuthbert Hurd (celým jménem Cuthbert Corwin Hurd). Hurd byl matematik, kterého si najal v roce 1949 přímo prezident společnosti IBM Thomas Watson Senior. Cuthbert Hurd byl zároveň druhým zaměstnancem společnosti IBM, který se mohl pochlubit titulem PhD. Přestože Hurdovo jméno není mezi laiky příliš známý, jeho práce je rozhodně významná. Byl to právě Hurd, kdo začal vedení firmy IBM nabádat k tomu, aby vstoupilo na trh s výpočetní technikou, a byl také jedním z těch, kteří stáli u nelehkého a odvážného přechodu firmy k výrobě počítačů. Jedním z prvních významných Hurdových úspěchů byl prodej deseti kusů počítačů IBM 701. Tento stroj byl prvním komerčním vědeckým počítačem, jehož pronájem činil 18 tisíc dolarů měsíčně. Krátce poté se Hurd stal manažerem týmu, který měl ve firmě IBM na starost vývoj programovacího jazyka FORTRAN. Cuthbert Hurd zemřel v roce 1996.

Přichází Boot Camp (2006)

Společnost Apple vydala 5. dubna roku 2006 svůj software s názvem Boot Camp. Jedná se o utilitu, která je součástí operačního systému Mac OS X / macOS a uživatelům umožňuje nainstalovat vedle jablečného operačního systému také operační systém Microsoft Windows a alternativně bootovat z obou systémů. Jednou z velkých výhod Boot Campu je jeho snadné ovládání, díky kterému si mohlo Windows na svůj Mac nainstalovat spoustu začátečníků i méně zkušených uživatelů. Poté, co Boot Camp nějakou dobu figuroval ve své nepodporované verzi pro Mac OS X 10.4 Tiger, byl oficiálně uveden coby součást operačního systému Mac OS X 10.5 Leopard.

 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více